Seneste DRTV / TV 2 Play / BritBox Nyheder

11. april 2025

Bispebjergs hemmelighed

I en ny todelt dokudramaserie dykker Natasja Crone ned i en historie, der altid er blevet fortalt i hendes familie.…
11. april 2025

Korpset 2025

I en ny sæson står 14 unge aspiranter over for deres livs ultimative udfordring. I otte intense døgn skal de…
11. april 2025

Bachelorette 2025

Tredje sæson af 'Bachelorette' foregår på Mexicos fantastiske stillehavskyst, hvor de to nye bachelorettes, Emma Sofie Nielsen og Mai Cermeño,…
10. april 2025

DR sender live, når prinsesse Isabella fylder 18 år

DR inviterer danskerne med før, under og efter festen den 15. april, når prinsesse Isabella fylder 18 år, og unge…
10. april 2025

Alene i Vildmarken 2025

Syv danskere er nu klar til niende sæson af ’Alene i Vildmarken’. De har alle særlige færdigheder, der kan hjælpe…

DRTV Film Guides

    1. september 2024

    DRTV Filmguide

    Opdag de nyeste film på DRTV. Stream gratis danske og internationale film lige nu. Se vores filmguide og find din…
    22. august 2024

    Sidste chance! Disse film forsvinder snart fra DRTV

    Klokken tikker altid for filmfans på DRTV. DRTV's filmkatalog udskiftes nemlig ret hurtigt. I vores guide her kan du tjekke…

    DRTV, TV 2 Play, Britbox Premierekalender

    loading…

    7. – 13. apr. 2025

    Vi har ikke noget indhold i kalenderen for denne dato/periode

    DRTV, TV 2 Play Premiereguide

    søndag 30. marts
    100 år og en sommer DR
    30 mar 2025
    06:00
    Læs omtale

    Tirsdag den 1. april er der premiere på DR-serien ’100 år og en sommer’. Over fire programmer skildrer DR både hverdagens små rutiner og større begivenheder for otte danskere, der har rundet 100 år.

    Alle fire afsnit bliver lagt til binge på DRTV den 30. marts, og første afsnit sendes på DR1 den 1. april klokken 20.30.

    Otto, Irmgard, Anne-Lise og Paul. Det er bare fire af de +100-årige livsglade danskere, som vi møder i den nye DR-serie ’100 år og en sommer’.

    I dag vil de fleste af os gerne leve længe, men vi vil helst ikke være gamle, og i ’100 år og en sommer’ stilles der spørgsmål til, hvordan det er at nå den høje alder.

    Skal man spille billard en gang om ugen for at blive 100 år? Hvad betyder venskaber i en høj alder? Og giver det mening at få ordnet negle, når man er 100 år og en sommer? Det er bare nogle af de spørgsmål, som serien dykker ned i.

    Med sans for humor og de små detaljer portrætteres både hverdagens små rutiner og større begivenheder og skildrer, hvordan de 100-årige finder mening og livskvalitet i et liv, hvor man skal hive sig op fra sofaen.

    Inge Bang Termansen er redaktør, og hun håber, at serien kan rokke til nogle stereotyper og kalder de 100-årige for ’fantastisk godt selskab’

    – Det har været inspirerende at møde de 100-åriges gejst og livsgnist: for når der ikke er noget ydre der trækker i en, handler det om at fokusere på nogle af de meget essentielle ting ved livet. De erfaringer kan man godt bruge, også selvom man ikke står på tærsklen af alderdommen. Folk der har set med indtil nu, griner og smiler og får en tåre i øjenkrogen. Det kan noget i en tid, hvor verden er ret kaotisk. Man kan lige læne sig tilbage og blive mindet om, hvad det hele dybest set går ud på, siger hun.

    Nøglen til det gode, lange liv

    I de fire afsnit følger vi Irmgard på 105 år fra Vejle, Paul på 101 år fra Assens, Kirsten på 100 år fra Birkerød, Knud på 101 år fra Rødovre, Kaj på 101 år fra Randers, Erik på 102 år fra Smidstrup, Holger på 101 år fra Neder Vindinge og Anne-Lise på 103 år fra Nørrebro.

    På hver deres måde har de forsøgt at finde nøglen til det gode, lange liv. Paul har mødt sin kæreste sent i livet, Otto finder fællesskab i billardklubben og Irmgard står op klokken 6 hver morgen og passer sine yogaøvelser.

    – Det har være et kæmpe privilegium at få lov at følge de 100-årige, og de har været så generøse med at invitere os med indenfor i deres liv. Men med deres høje alder har vi været bevidste om, at det ikke var sikkert, at de alle sammen var her til premieredagen – og desværre er en af de medvirkende gået bort. 100-årige Kirsten Mitchell, der som et særligt kuriosum var tidligere DR-medarbejder, gik desværre bort den 10. marts. Vi var med, da hun fejrede sin 100-års fødselsdag og skildrede hendes liv i bofællesskabet, som hun helt bevidst flyttede ind i som pensionist. Hun elskede at bo der, fordi det var en maggi-terning af det levede liv, som hun kaldte det, hvor flere generationer lever side om side. Det har været stort at møde en så livsstærk kvinde som hende, siger Inge Bang Termansen.

    Seneste film på DRTV
    Logan Lucky DRTV

    Logan Lucky

    Film
    Udløber: 30/04/25
    Læs omtale

    Amerikansk actionkomedie fra 2017. Den arbejdsløse minearbejder Jimmy Logan har en plan. Sammen med sin bartenderbror vil han stjæle en racerbanes indtægter under et ultrapopulært NASCAR-løb. Der er flere forhindringer. Brødrene har nemlig brug for sprængstofeksperten Joe Bangs hjælp. Desværre sidder Bang i fængsel, så først må han befries. Og bagefter må Bang sniges tilbage i fængslet – uden nogen opdager, at han har været på fri fod… Medvirkende: Channing Tatum, Adam Driver, Daniel Craig m.fl. Instruktion: Steven Soderbergh. Udløber: 30. apr 2025

    Beskytteren DRTV

    Beskytteren

    Film
    Udløber: 29/04/25
    Læs omtale

    Oscarnomineret kinesisk drama fra 2019. (Shaonian de ni) Teenagepigen Chen Nian er vidne til, at en af kammeraterne springer i døden fra en skolebygning. Årsagen til selvmordet skal findes i lang tids mobning, men dødsfaldet ændrer ikke på mobbernes adfærd. I stedet bliver Chen det nye offer, og hun udsættes for utallige grove overgreb. I desperation søger Chen støtte hos den ungdomskriminelle Xiao, der giver hende et løfte: Han vil være hendes beskytter. Medvirkende: Dongyu Zhou, Jackson Yee, Fang Yin m.fl. Instruktion: Derek Tsang. Udløber: 29. apr 2025

    Lynaktion Ipcress DRTV

    Lynaktion Ipcress

    Film
    Udløber: 28/04/25
    Læs omtale

    Britisk spionthriller fra 1965. (The Ipcress File) Den hårdkogte engelske efterretningsagent Harry Palmer får til opgave at opspore videnskabsmanden Radcliffe, der frygtes kidnappet af en fjendtlig magt. Det lykkes, men det viser sig, at Radcliffe er blevet hjernevasket. Han kan ikke længere fungere som forsker – det er, som om al hans viden er blevet drænet. Palmer fortsætter sin jagt på bagmændene, men han er oppe mod stærke kræfter. Medvirkende: Michael Caine, Nigel Green, Guy Doleman m.fl. Instruktion: Sidney J. Furie. Udløber: 28. apr 2025

    Tulipanfeber DRTV

    Tulipanfeber

    Film
    Udløber: 26/04/25
    Læs omtale

    Britisk drama fra 2017. (Tulip Fever) I 1600-tallets Amsterdam bliver den forældreløse Sophia tvangsgift med den rige handelsmand Cornelis Sandvoort. Snart indleder hun en affære med den unge maler Jan, der er blevet hyret til at portrættere hende. I håb om at slippe ud af Sandvoorts greb sætter de elskende alt på højkant og kaster sig over det hektiske marked for tulipanløg. Håbet er, at det rette løg vil indtjene dem en formue og købe deres frihed. Medvirkende: Alicia Vikander, Christoph Waltz, Dane DeHaan m.fl. Instruktion: Justin Chadwick. Udløber: 26. apr 2025

    Ava DRTV

    Ava

    Film
    Udløber: 26/04/25
    Læs omtale

    Amerikansk thriller fra 2020. Dræb – eller bliv dræbt. Ava er lejemorder for en hemmelig organisation. Hun rejser kloden rundt for at begå højprofilerede mord. Men da et job går galt, havner Ava selv på organisationens dødsliste. Pludselig må hun kæmpe for sit liv. Medvirkende: Jessica Chastain, John Malkovich, Common, Colin Farrell m.fl. Instruktion: Tate Taylor. Udløber: 26. apr 2025

    © | DIGITALT.TV / BF Media | Om DIGITALT.TV | Privatliv / GDPR | Kontakt

    Close

    Adblocker registreret

    Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard