Robert Prisen 2018 – Se uddelingen her

| torsdag 01. feb, 2018 18:00 | opdateret 05. feb, 2018 kl. 6:41 | 0 Kommentarer

Robertpriserne uddeles søndag 4. februar i København og Blockbuster streamer showet live via YouTube. Du kan se med herunder.

Video Thumbnail

ROBERT PRISEN 2018

Du kan også som YouSee kunde se uddelingen live på YouSee’s Event Kanal

  • Året danske spillefilmDen utrolige historie om den kæmpestore pæreEn frygtelig kvinde

    Mens vi lever

    Underverden

    Vinterbrødre

     

    Årets børne- og ungdomsfilm

    Danmark

    Den utrolige historie om den kæmpestore pære

    Jeg er William

    Sikke et cirkus

    Team Hurricane

     

    Årets instruktør

    Annika Berg / Team Hurricane

    Christian Tafdrup / En frygtelig kvinde

    Fenar Ahmad / Underverden

    Hlynur Pálmason / Vinterbrødre

    Mehdi Avaz / Mens vi lever

     

    Årets originale manuskript

    Annika Berg / Team Hurricane

    Christian Tafdrup & Mads Tafdrup / En frygtelig kvinde

    Dunja Gry Jensen / QEDA

    Fenar Ahmad & Adam August / Underverden

    Hlynur Pálmason / Vinterbrødre

     

    Årets adapterede manuskript

    Anders Ølholm / Aminas breve

    Bo Hr. Hansen & Henrik Ruben Genz / Gud taler ud

    Kim Fupz Aakeson / Jeg er William

    Peter Schønau Fog / Du forsvinder

    Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick & Bo Hr. Hansen / Den utrolige historie om den kæmpestore pære

     

    Årets mandlige hovedrolle

    Dar Salim / Underverden

    Dejan Cukic / Fantasten

    Elliott Crosset Hove / Vinterbrødre

    Nikolaj Lie Kaas / Du forsvinder

    Sebastian Jessen / Mens vi lever

     

    Årets kvindelige hovedrolle

    Amanda Collin / En frygtelig kvinde

    Danica Curcic / Darling

    Julie Christiansen / Mens vi lever

    Lene Maria Christensen / Den Bedste Mand

    Trine Dyrholm / Du forsvinder

     

    Årets mandlige birolle

    Ali Sivandi / Underverden

    Dulfi Al-Jabouri / Underverden

    Jakob Oftebro / Mesteren

    Lars Mikkelsen / Vinterbrødre

    Simon Sears / Vinterbrødre

     

    Årets kvindelige birolle

    Bodil Jørgensen / Aldrig mere i morgen

    Charlotte Munck / Mens vi lever

    Marijana Jankovic / Aldrig mere i morgen

    Marijana Jankovic / QEDA

    Victoria Carmen Sonne / Vinterbrødre

     

    Årets scenograf

    Gitte Malling & Søren Gam / Du forsvinder

    Gustav Pontoppidan / Vinterbrødre

    Jette Lehmann / Gud taler ud

    Sabine Hviid / Underverden

    Thomas Bremer & Nikolaj Danielsen / QEDA

     

    Årets fotograf

    Adam Wallensten / Den Bedste Mand

    Kasper Tuxen / Underverden

    Louise McLaughlin / Team Hurricane

    Maria von Hausswolff / Vinterbrødre

    Rasmus Videbæk / QEDA

     

    Årets kostumier

    Jane Marshall Whittaker / QEDA

    Lucie-Marie Layers / Fantasten

    Manon Rasmussen / Gud taler ud

    Nina Grønlund / Vinterbrødre

    Rikke Simonsen / Underverden

     

    Årets sminkør

    Katrine Tersgov / Vinterbrødre

    Kirsten Zäschke / Gud taler ud

    Kirsten Zäschke / Sikke et cirkus

    Louise Hauberg Lohmann / Underverden

    Salla Yli-Loupa / QEDA

     

    Årets klipper

    Anders Albjerg Kristiansen / Darling

    Julius Krebs Damsbo / Vinterbrødre

    Kasper Leick / Underverden

    Nicolaj Monberg / En frygtelig kvinde

    Åsa Mossberg / QEDA

     

    Årets sounddesigner

    Lars Halvorsen / Vinterbrødre

    Oskar Skriver & Bo Asdal Andersen / Den utrolige historie om den kæmpestore pære

    Peter Albrechtsen / QEDA

    Peter Albrechtsen / Underverden

    Peter Schultz, Niels Arild & Eddie Simonsen / Du forsvinder

     

    Årets score

    Jens Ole Wowk McCoy / Underverden

    Jonas Struck & Vladislav Delay / QEDA

    Kristian Selin Eidnes Andersen / Fantasten

    Kåre Bjerkø / Gud taler ud

    Toke Brorson Odin / Vinterbrødre

     

    Årets originale sang

    ‘I Don’t Know How to Get in Your Heart’ – Rumle, Rumle Sieling Langdal Jensen / Mesteren

    ‘Sikke et cirkus’ – Lotte Svendsen, Rasmus Møldrup / Sikke et cirkus

    ‘Vi står ved din side’ – Martin Brygmann, Martin Brygmann / Far til fire på toppen

     

    Årets visuelle effekter

    Dan Dirckinck-Holmfeld / Far til fire på toppen

    Fynn Laue, Asger Peder Mortensen & Niels Träff / Alle for tre

    Jonas Drehn, Jan Tvilling & Hummer Højmark / Underverden

    Martin Madsen / QEDA

    Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger / Dræberne fra Nibe

     

    Årets kortfilm: Fiktion / Animation

    Abu Adnan

    Fædreland

    Halvmand

    Lille danser

    Silent Night 

     

    Årets kortfilm: Dokumentar

    Fra hjertet

    Kraniebrud eller ‘Er du ikke lidt for ung til at optegne dine erindringer?’

    Sea of Sorrow – Sea of Hope

    Weltschmerz

     

    Årets dokumentarfilm

    At elske Pia

    De sidste mænd i Aleppo

    Land of the Free

    Venus – Let’s Talk About Sex

    VOLD – I kærlighedens navn

     

    Årets amerikanske film

    Blade Runner 2049

    La La Land

    Manchester by the Sea

    Moonlight

    Nocturnal Animals

     

    Årets ikke-amerikanske film

    Dunkirk

    Frantz

    God’s Own Country

    Prøven

    The Square

     

    Tv-serier

    Årets korte tv-serie

    Joe Tech

    Min mosters historier

    Perfekte steder

    Tinkas juleeventyr

    Yes No Maybe

     

    Årets tv-serie

    Arvingerne III

    Herrens Veje

    Mercur

    Norskov 2

    Rita 4

     

    Årets mandlige hovedrolle – tv-serie

    Andreas Jessen / Mercur

    Carsten Bjørnlund / Arvingerne III

    Jacob Lohmann / Norskov 2

    Lars Mikkelsen / Herrens veje

    Youssef Wayne Hvidtfeldt / Yes No Maybe

     

    Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie

    Ann Eleonora Jørgensen / Herre veje

    Marijana Jankovic / Norskov 2

    Mille Dinesen / Rita 4

    Neel Rønholt / Mercur

    Trine Dyrholm / Arvingerne III

     

    Årets mandlige birolle – tv-serie

    Christian Tafdrup / Tinkas juleeventyr

    Henrik Birch / Norskov 2

    Mikkel Boe Følsgaard / Arvingerne III

    Morten Hee Andersen / Herrens veje

    Simon Sears / Herrens veje

     

    Årets kvindelige birolle – tv-serie

    Alba August / Gidseltagningen

    Camilla Lau / Herrens veje

    Charlotte Munck / Rita 4

    Fanny Louise Bernth / Herrens veje

    Lene Maria Christensen / Arvingerne III

Del på:

Gemt under:: TV-Nyt, Streaming