gemt

Vinter-OL 2026 på TV og streaming

- sådan ser du med i Danmark

Vinter-OL 2026 er i gang, og for mange danskere handler det ikke kun om medaljer og drama – men også om hvordan man ser legene på TV og streaming.

De olympiske vinterlege afholdes i Italien med Milano og Cortina d’Ampezzo som værtsbyer, og her på siden får du det fulde overblik over hvilke kanaler og streamingtjenester der viser Vinter-OL 2026 i Danmark, samt hvordan du følger konkurrencerne live og on demand.

Uanset om du vil se ishockey, alpint skiløb, curling, skiskydning, guider vi dig til den bedste måde at se Vinter-OL 2026 på TV og streaming.

Artiklen indeholder reklamelinks til tv-udbydere

Hvornår starter Vinter-OL 2026?

Officielt så løber Vinter OL fra 6. februar til og med 22. februar. Men de første konkurrencer starter allerede 4. februar.

Hvem viser Vinter-OL 2026 på dansk tv?

"DR1DR1
DR2DR2
TV 2TV 2
TV 2 SportTV 2 Sport
TV 2 Sport XTV 2 Sport X
Eurosport 1Eurosport 1

DR og TV 2 deler tv-rettighederne til Vinter OL også her i 2026. De har købt rettighederne hos Warner Bros Discovery, der også tilbyder Vinter OL dækning på Eurosport 1.

Billigste tv-pakke til Vinter OL

Køb en måneds Norlys TV via App Vælg 4 pakken til 199,- reklamelink

Vælg kanalerne TV 2, TV 2 Sport, TV 2 Sport X og tjenesten HBO Max. Så får du både DR, TV 2 og alt fra OL via HBO Max. DR kanaler er altid inkluderet hos Norlys.

Vinter-OL TV Guide

Her finder du det komplette TV-program for Vinter-OL 2026, inklusive alle discipliner, tider og streamingmuligheder som vi har data for lige nu. Du kan vise efter dag eller discipliner og dansk deltagelse eller medaljekonkurrencer.

Opdateres løbende. Der kan være fejl og generelt tages der forbehold for fejl og ændringer f.eks. på grund af vejret.

[vinter_ol_tv json=”https://digitalt.tv/wp-content/uploads/vinter_ol_2026_program_merged.json”]

Hvad viser DR og TV 2 fra Vinter-OL?

DR og TV 2 fordeler de forskellige Vinter-OL-discipliner mellem sig, og det er derfor enten DR eller TV 2, der har live-rettighederne til de enkelte konkurrencer.

Dette deles mellem DR og TV 2

  • Curling
  • Ishockey (herrer)
  • Skiskydning

Ellers så er fordeling bekræftet af DR over DIGITALT.TV som følger.

Hvad vises live på DR

  • Åbningscremoni
  • Langrend
  • Nordisk Kombineret
  • Skeleton
  • Skihop
  • Snowboard
  • Speedskating
  • Ishockey Kvinder

I Milano kommer Josefine Høgh blandt andet til at følge det danske ishockeylandshold helt tæt. Kampene kommenteres af Frederik Lindved og Olaf Eller, som også er på plads i Italien. Foruden ishockey har Josefine Høgh i Milano blandt andet også fokus på speedskating, hvor der også er dansk deltagelse.

I Cortina er Sarah Fisker vært. Det er her, en række danske og grønlandske atleter kommer i aktion – blandt andet i curling, skiskydning og skeleton.

I Bormio er Tobias Hansen vært. Her afvikles konkurrencer i snowboard, freestyle-skiing samt dele af de alpine discipliner. Emil Schiønning og Peter Falktoft kommenterer de altid populære snowboardkonkurrencer.

DR’s kommentatorhold

  • Åbning: Henrik Liniger, Stéphanie Surrugue
  • Ishockey (m): Frederik Lindved og Olaf Eller
  • Snowboard: Emil Schiønning, Peter Falktoft
  • Skiskydning: Henrik Liniger, Jens Dalgaard
  • Langrend: Mads Thyrsted, Rasmus Frøslev
  • Curling: Per Colstrup, Oliver Dupont
  • Speedskating: Andreas Kraul, Jesper Carlson
  • Skeleton: Martin Kampmann, Simon Darville Kastberg
  • Skihop: Henrik Liniger
  • Ishockey (k): Simon Krogh, Marie Linander
  • Nordisk kombineret: Kasper Thrane, Rasmus Frøslev

Hvad vises live på TV 2 kanaler

  • Afslutningscremoni
  • Alpint skiløb
  • Bobslæde
  • Freestyle
  • Kunstskøjteløb
  • Kælk
  • Short Track
  • Ski Mountaineering

Hvor kan man streame Vinter-OL 2026 i Danmark?

HBO MaxHBO Max
TV 2 PlayTV 2 Play
DRTVDRTV
Norlys Play Norlys Play
YouSee Play YouSee Play
Allente Allente

HBO Max er den samlede streamingplatform for Vinter-OL, hvor alle konkurrencer kan ses ét sted. Uanset hvilken disciplin eller begivenhed du vil følge, er det her, du finder det komplette OL-program.

Derudover tilbyder TV 2 Play og DRTV også streaming af udvalgt Vinter-OL-indhold. Her afhænger udbuddet dog af, hvilke discipliner DR og TV 2 hver især har rettigheder til, og du skal derfor skifte mellem tjenesterne, hvis du vil følge forskellige sportsgrene.

Vinter-OL på HBO Max – alle kan se med

Alle begivenheder fra Vinter-OL vil blive sendt live på HBO Max i Danmark i alle abonnementstyper. Du behøver dermed ikke at tilkøbe sportspakken for at se OL.  Abonnenter på HBO Max kan følge alle konkurrencer over alle 19 dage.

Mandsholdet bliver værter for dagligt OL-program på HBO Max
Foto: Warner Bros. Discovery

Udover live dækning, så får Holdet bliver Instagram-profilen Mandsholdet værter for et dagligt OL-program på tjenesten.

Anders Hagen, Lasse Schøber og Tomas Gestsson vil hver dag følge de danske OL-atleter tæt og finde store, skæve og originale historier fra begivenhederne – fra ishockeyhallen i Milano til pisterne i Cortina.

Billigste måde at se Vinter OL-2026 på

Den billigste måde at følge Vinter-OL 2026 afhænger af, hvor meget OL-indhold du vil have adgang til, og om live-dækning af alle discipliner er vigtig for dig.

Gratis løsning:

👉 DR / DRTV (kun det OL DR viser)

Alt fra OL :

👉 HBO Max – fra  79 kr. / md. (alle discipliner men ikke alt på dansk og reklameafbrydelser)

TV 2 OL:

👉 TV 2 Play Favorit + Sport – fra  219 kr. / md.

OL TV-pakke:

👉 Norlys Play – fra 199 kr. / md. (Vælg TV 2, TV 2 Sport, TV 2 Sport X og HBO Max) (ingen bindning)

Intro-tilbud:

👉 YouSee Play 10 – 0 kr. første måned, men 6 mdr. bindning(Vælg TV 2, TV 2 Sport, TV 2 Sport X)

Intro-tilbud:

👉 Allente – 318 kr. pr måned (3 mdr), ingen bindning (Vælg Flex 2 + Sport )

Hvornår er der åbningsceremoni ved Vinter-OL 2026?

Vinter-OL 2026 åbnes officielt fredag den 6. februar kl. 20:00.

De 25. Olympiske Vinterlege skydes i gang med en stor åbningsceremoni på det ikoniske fodboldstadion San Siro i Milano. Her vil atleterne traditionen tro marchere ind i den ceremonielle parade.

Danmark repræsenteres ved fanebærere Denise Dupont og Jesper Jensen Aabo, som fører den danske delegation ind på stadion.

Åbningsceremonien byder også på den nye olympiske præsident Kirsty Coventry, der holder sin første store tale i rollen. Aftenen kulminerer med antændelsen af den olympiske ild, som officielt markerer, at Vinter-OL 2026 er i gang.

DR1 og DRTV viser fra kl. 20:00 med Stéphanie Surruge og Henrik Liniger som kommentatorer.

Hvornår uddeles de første Vinter OL 2026 medaljer?

De første medaljebegivenheder er 7. februar. Alpint, Langrend Skihop, Snowboard og Speed Skating.

Danske deltagere ved Vinter-OL 2026

Danmark har 39 deltagere med. De 25 af dem spiller på det mandlige ishockeylandshold. Kvindernes curlinghold stiller med fem.

Curling damer

Det danske OL-hold i curling består af de fem spillere:

  • Madeleine Dupont
  • Denise Dupont
  • Jasmin Lander Holtermann
  • My Larsen
  • Mathilde Halse

Speedskating

  • Viktor Hald Thorup

Skeleton

  • Rasmus Vestergård Johansen
  • Nanna Vestergård Johansen

Ishockey

Danmarks ishockeylandshold til OL består af:

  • Frederik Andersen, Carolina Hurricanes
  • Frederik Dichow, HV71
  • Mads Søgaard, Ottawa Senators
  • Anders Koch, Graz 99
  • Jesper Jensen Aabo, Klagenfurt KAC
  • Markus Lauridsen, Pustertal HC
  • Matias Lassen, Iserlohn Roosters
  • Nicholas B Jensen, Fischtown Bremerhaven
  • Oliver Lauridsen, TPS Turkku
  • Phillip Bruggisser, Fischtown Bremerhaven
  • Alexander True, JYP Jyväskula
  • Christian Wejse, Fischtown Bremerhaven
  • Frederik Storm, Kölner Haie
  • Joachim Blichfeld, Tappara
  • Jonas Røndbjerg, Vegas Golden Nights
  • Lars Eller, Ottawa Senators
  • Mathias Bau, Herning Blue Fox
  • Mikkel Aagaard, Skellefteå SAIK
  • Morten Poulsen, Herning Blue Fox
  • Nick Olesen, Motor Ceske Budejovice
  • Nicklas Jensen, Rapperswil-Jona Lakers
  • Nikolaj Ehlers, Carolina Hurricanes
  • Oliver Björkstrand, Tampa Bay Lightning
  • Oscar Fisker Mølgaard, Seattle Kraken
  • Patrick Russell, Kölner Haie

Maja Voigt er kvalificeret i monobob og alpinskiløberne Clara-Marie Vorre kommer også med, ligesom Christian Borgnæs.

I skiskydning har DIF udtaget dansk-norske Anne de Besche og de to grønlændere Ukaleq og Sondre Slettemark.

Danmark Ishockey Vinter-OL 2026 TV-Guide

[vinter_ol_tv json=”https://digitalt.tv/wp-content/uploads/vinter_ol_2026_program_merged.json” dk=”true” sport=”ishockey” hide_filters=”1″]

Danmark Curling Vinter-OL 2026 TV-Guide

[vinter_ol_tv json=”https://digitalt.tv/wp-content/uploads/vinter_ol_2026_program_merged.json” dk=”true” sport=”Curling” hide_filters=”1″]

I samme kategori

Back to top button
Close

Adblocker registreret

Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard