Satellit TV: Pro og Kontra

Indlæg om piratsider, piratudstyr og lignende er ikke tilladt. Reklame/salgs indlæg er ikke tilladt.

Login Registrer
Viser 5 indlæg - 1 til 5 (af 5 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #2873755
    Per K
    Deltager

    Tyske digitalfernsehen.de har taget deres kig på hvad de mener at der findes af gode grunde for satellit modtagelse af TV og for hvad der taler i mod det.
    En ganske interessant artikel for dem der kan tysk.
    De har dog bare glemt et punkt, hvilket er bitrates, hvor at de typisk er højere end der kan opleves via streaming.

    https://www.digitalfernsehen.de/ratgeber/digital-tv/gute-gruende-fuer-sat-empfang-und-dagegen-1172341/

    #2875909
    Niels Petersen
    Deltager

    Man behøver ikke at kunne læse tysk, Google oversætter siden automatisk.

    #2977663
    kram5610
    Deltager

    Det er jo ikke så underligt at satellit TV er populært i Tyskland.

    Alle store (vigtige) kanaler kan modtages gratis fra Astra. Hvis man ønsker de private (kommercielle) kanaler i HD koster det 8 euro om måneden.

    Jeg er bosiddende i Tyskland og mine tyske kollegaer er ved at falde bagover når jeg fortæller at en stor tv pakke koster 6-700 kr om måneden i Danmark (hvor af mange kanaler sender reklamer).

    Hilsen
    Morten Hesseldahl

    #2978745
    zumosol
    Deltager

    Alt er dyrere i Danmark..

    Prøv at tjekke fiber priser i resten af EU…

    #2979006
    kram5610
    Deltager

    Det er korrekt… Kabel TV koster typisk 10-15 euro om måneden i Tyskland… Men de samme kanaler jo gratis på satellit. Kabel TV har enkelte fordele… men personligt ser jeg via satellit (bedre kvalitet og flere kanaler).

    Hilsen
    Morten Hesseldahl

Login Registrer
Viser 5 indlæg - 1 til 5 (af 5 i alt)
  • Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.
Back to top button
Close

Adblocker registreret

Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard