Velkommen til Pengeland
DR er klar med den nye dokumentarserie “The Oligarch & the Art Dealer” – på dansk “Velkommen til Pengeland” – der får premiere 4. maj på DRTV og DR2.
Alle tre afsnit bliver lagt ud til streaming samtidig, mens serien også vises på DR2 tre mandage i træk fra samme dato.
Velkommen til Pengeland – det handler den om
Serien dykker ned i en af de største skandaler i moderne kunsthistorie: konflikten mellem kunsthandleren Yves Bouvier og den russiske oligark Dmitry Rybolovlev.
Over en periode på ti år opbygger de sammen en af verdens mest værdifulde private kunstsamlinger med værker fra blandt andre Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, René Magritte, Gustav Klimt, Vincent van Gogh, Marc Chagall og Mark Rothko.
Men samarbejdet udvikler sig til en bitter konflikt, da Bouvier anklages for at have snydt Rybolovlev for over en milliard dollars. Sagen fører til retssager, en korruptionsskandale i Monaco og et opgør, der truer selv Sotheby’s.
Samtidig giver serien et sjældent indblik i, hvordan kunst i milliardklassen bruges som finansielt værktøj blandt verdens mest magtfulde – ofte skjult i et netværk af frihavne uden for offentlighedens søgelys.
International opmærksomhed
Serien har allerede markeret sig internationalt:
- Udtaget til Sundance Film Festival
- Åbnede Cannes Series Festival
Bag serien
Dokumentaren er produceret af Elk Film og instrueret af Andreas Dalsgaard, som også er co-creator sammen med Christoph Jorg.
Ifølge Dalsgaard er historien på niveau med fiktionsserier som Succession og Billions – men med virkelige konsekvenser:
“Retssager, svindelanklager og manipulation af sandheden skaber en fortælling, hvor skyld og uskyld konstant forskyder sig.”
Oligarken og kunsthandleren (1:3):
En russisk oligark og en schweizisk kunsthandler finder sammen i et lukket globalt pengesystem, hvor astronomiske formuer flyttes rundt og gemmes væk, langt fra offentlighedens søgelys.
De hemmelige handler (2:3):
Bag facaden af glamour og auktionshuse skjuler sig et lag af hemmelige aftaler, freeports og suspekte mellemled, hvor enorme værdier skifter hænder i det skjulte.
Kampen om milliarderne (3:3):
Da tilliden brydes, flytter konflikten sig fra det skjulte over i razziaer, retssale og milliondyre PR-krige, med politiske jordskred til følge. Spørgsmålet er, hvem vinder til sidst?
🎭 Skuespillere
- Alexandra Bregman som Self
🎬 Instruktør
Andreas Dalsgaard
Hvor kan man se Velkommen til Pengeland?
Du kan streame ‘Velkommen til Pengeland‘ på DR TV fra 4. maj 2026
