TV-NytDRTV Nyt

Min sidste gave

Dokumentar • 4 episoder
jan
13
2026
DR TV
DR113. jan 2026Kl. 20:00

Hvis du kunne give en allersidste gave til dine nærmeste, inden du skulle dø, hvad ville du så give?

Det spørgsmål stiller Esben Dalgaard fire uhelbredeligt syge danskere, der har det til fælles, at de drømmer om at give en sidste gave til de kære, de skal forlade. For de fire medvirkende betyder det nemlig alt at kunne give tilbage til alle dem, der har hjulpet dem mest og som de elsker. Dem, som når døden kommer, har ekstra brug for de gode minder. Programmet beskæftiger sig med et evigt relevant spørgsmål: Når livet er ved at ebbe ud, hvordan lever man så – og hvad er vigtigst?

Nick fra Silkeborg drømmer om at give sine børn den helikoptertur, de altid taler om, når de løber ud i haven for at se forsvarets helikopter flyve hen over deres hus.

Glenn er gået i gang med en taknemmelighedsbog, som han gerne vil skrive færdig og give sin kæreste, sin familie og sine venner til en stor taknemmelighedsfest.

Michelle fra Vanløse vil gerne holde en fest og skabe en tradition, som gør det lettere for hendes mand og søn at huske hende, den dag hun ikke er her mere.

Heinrich fra Thyborøn har et kæmpe ønske om at give sine tre børn en oplevelse for livet i deres elskede håndboldhal– et minde, de altid kan bære med sig.

 

Hvor kan man se Min sidste gave?

Du kan streame ‘Min sidste gave‘ på DR TV fra 13. januar 2026

LoadingTilføj Favoritlisten Favoritliste
Bland selv din tv og streaming – 0 kr. første måned
Se hvilke kanaler du kan vælge her →
Annonce
Back to top button
Close

Adblocker registreret

Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard