TV-Nyt

TV Pris 2015 Vindere

TV prisen 2015 vindereFredag aften sluttede to dages Copenhagen TV Festival med kollegiale skulderklap og uddelingen af 27 tv-priser til det seneste års bedste tv-programmer og -værter.

Sammenlagt hentede DR 12 tv-priser, TV 2 fik 13, og TV3 modtog to ved årets prisuddeling, hvor DRs Sofie Linde, der snart debuterer som X Factor-vært, var vært for aftenen, som Producentforeningen står bag.

De fik TV-Prisen 2015

 

Bedste sportsprogram: VM på Bryggen, DR Sporten for DR1/DR2

Bedste børneprogram: Skæg med Matematik, Greathouse Film for DR Ramasjang

Bedste nyhedshistorie: Flygtninges vej fra Middelhavet til Danmark, TV 2 Nyhederne

Bedste nyhedsevent/livedækning: Dækningen af terrorangrebene i København, TV 2 News

Bedste aktualitetsprogram: Detektor, DR Fakta for DR2

Bedste dokumentar: Ekstra Bladet – uden for citat, Danish Documentary Production for TV 2

Bedste faktaserie: De brændte børn, Nordisk Film TV for TV 2

Bedste reportageserie: På røven i Nakskov, Koncern TV & Film Production for TV 2

Bedste factual entertainment: Gift ved første blik, Snowman Productions for DR1

Bedste karakterdrevne serie: Familien på Bryggen, Metronome Productions A/S for TV3

Bedste konkurrencedrevne serie: Robinson Ekspeditionen 2014, Strix Television for TV3

Bedste livsstilsprogram: Den Store Bagedyst 2014, DR Livsstil for DR1

Bedste tv-underholdning: X Factor, Blu for DR1

Bedste tv-satire/comedy: Dybvaaaad! Respirator for TV 2 Zulu

Bedste tv-drama: ’Arvingerne II’, DR Fiktion for DR1

Bedste tv-event: Zulu Comedy Galla 2014, Immergut for TV 2 Zulu

Bedste tv på flere medier: Natholdet, Pineapple Entertainment for TV 2

Bedste tv-trailer: Zulu Comedy Galla, TV 2 Marketing for TV 2 Zulu

Bedste foto: Line Morell Holm for ’Tvillingerne fra Holstebro’, TV Midt/Vest for TV 2

Bedste kvindelige tv-vært: Stéphanie Surrugue for ’Go’Morgen Danmark’, Nordisk Film TV for TV 2

Bedste mandlige tv-vært: Jan Gintberg for ’Gintberg på kanten’, DR Livsstil og Samfund for DR1

Årets Big Character: Rufus Gifford for ’Jeg er ambassadøren fra Amerika’, DR Ung for DR3

Bedste klip: Marie-Louise Bordinggaard Munk for ’På røven i Nakskov’, Koncern TV & Filmproduktion for TV 2

Årets nyskabelse – fakta: ’Rigtige mænd’, Fjernsynsforeningen/DR Livsstil & Samfund for DR1

Årets nyskabelse – underholdning: Kære dagbog, DR Ung for DR3

Årets Otto (tv-branchens hæderspris): Dokumentarist Per Wennick fra DR Dokumentar

Seerprisen: Kurs mod fjerne kyster, Nordisk Film TV for TV 2

Kilde: DR

I samme kategori

Back to top button