TV-Sport

Superliga på Viaplay og TV 2 – Sådan er de første kampe fordelt

Mens fokus lige nu er på den kommende EM Slutrunde, så er der nyt om den kommende Superliga sæson. 2024/25 sæsonen byder som bekendt på en ny rettighedssituation, hvor rettighederne er delt 50/50 mellem Viaplay og TV 2.

Kanalerne har fordelt kampene imellem sig for de første 7 spillerunder som du kan se herunder. Den nye rettighedshaver TV 2 har sæsonpremiere kampen mellem AGF og FC Midtjylland fredag 19/7, mens TV3 Sport (Viaplay) følger op samme aften med FC Nordsjælland – AaB.

Første Superliga kamp der vises på TV 2 hovedkanalen ser ud til at blive FC Nordsjælland – F.C. København 25. august.

For at se kampene på TV3 Sport / TV3+ skal man have Viaplay Total Reklame-link, mens TV 2’s kampe kan streames på TV 2 Play Favorit + Sport pakken.

1. SPILLERUNDE

Kamp Dato Ugedag Tidspunkt Kanal
AGF – FC Midtjylland 19.07.24 Fredag 18.00 TV 2 Sport
FC Nordsjælland – AaB 19.07.24 Fredag 20.00 TV3 Sport
Silkeborg IF – Sønderjyske Fodbold 21.07.24 Søndag 14.00 TV3 Sport
Vejle Boldklub – Randers FC 21.07.24 Søndag 16.00 TV 2 Sport X
Viborg FF – Brøndby IF 21.07.24 Søndag 18.00 TV3+
Lyngby Boldklub – F.C. København 22.07.24 Mandag 19.00 TV 2 Sport X

 

2. SPILLERUNDE

Kamp Dato Ugedag Tidspunkt Kanal
Sønderjyske Fodbold – Lyngby Boldklub 26.07.24 Fredag 19.00 TV3 Sport
FC Nordsjælland – FC Midtjylland 27.07.24 Lørdag 16.00 TV 2 Sport X
Randers FC – Viborg FF 28.07.24 Søndag 14.00 TV 2 Sport
AaB – Silkeborg IF 28.07.24 Søndag 16.00 TV3 Sport
F.C. København – AGF 28.07.24 Søndag 18.00 TV3+
Brøndby IF – Vejle Boldklub 29.07.24 Mandag 19.00 TV 2 Sport X

 

3. SPILLERUNDE

Kamp Dato Ugedag Tidspunkt Kanal
FC Midtjylland – AaB* 02.08.24 Fredag 18.00 TV 2 Sport X
AGF – Sønderjyske Fodbold 02.08.24 Fredag 20.00 TV3 Sport
FC Midtjylland – AaB* 03.08.24 Lørdag 16.00 TV 2 Sport X
Silkeborg IF – Viborg FF 04.08.24 Søndag 14.00 TV3 Sport
F.C. København – Randers FC 04.08.24 Søndag 16.00 TV 2 Sport X
Lyngby Boldklub – Brøndby IF 04.08.24 Søndag 18.00 TV3+
Vejle Boldklub – FC Nordsjælland 05.08.24 Mandag 19.00 TV 2 Sport X

* Afventer UEFA lodtrækning og forventes fastlagt senest d. 20. juni

 

4. SPILLERUNDE

Kamp Dato Ugedag Tidspunkt Kanal
FC Midtjylland – Vejle Boldklub* 09.08.24 Fredag 19.00 TV3 Sport
FC Midtjylland – Vejle Boldklub* 10.08.24 Lørdag 18.30 TV3 Sport
Randers FC – Silkeborg IF 11.08.24 Søndag 14.00 TV 2 Sport
FC Nordsjælland – Lyngby Boldklub 11.08.24 Søndag 14.00 TV3 Sport
Brøndby IF – AGF 11.08.24 Søndag 16.00 TV 2 Sport X
Sønderjyske Fodbold – F.C. København 11.08.24 Søndag 18.00 TV3+
FC Midtjylland – Vejle Boldklub** 11.08.24 Søndag 20.00 TV3 Sport
Viborg FF – AaB 12.08.24 Mandag 19.00 TV 2 Sport X

* Afventer UEFA lodtrækning og forventes fastlagt  d. 23. juli

** Spilles søndag i tilfælde af, at FCM skifter til EL/CO sporet efter Q2, vides senest d. 1. august

 

5. SPILLERUNDE

Kamp Dato Ugedag Tidspunkt Kanal
Lyngby Boldklub – FC Midtjylland 16.08.24 Fredag 19.00 TV3 Sport
Lyngby Boldklub – FC Midtjylland* 17.08.24 Lørdag 18.30 TV3 Sport
Randers FC – Sønderjyske Fodbold 18.08.24 Søndag 14.00 TV3 Sport
Silkeborg IF – FC Nordsjælland 18.08.24 Søndag 14.00 TV 2 Sport
F.C. København – Viborg FF 18.08.24 Søndag 16.00 TV 2 Sport X
AaB – Brøndby IF 18.08.24 Søndag 18.00 TV3+
Lyngby Boldklub – FC Midtjylland** 18.08.24 Søndag 20.00 TV3 Sport
AGF – Vejle Boldklub 19.08.24 Mandag 19.00 TV 2 Sport X

* Alternativ til fredag, hvis FCM mod forventning spiller CLQ3 onsdag d. 14/8

** Spilles søndag i tilfælde af at FCM skifter til EL/CO sporet efter CL Q2, vides senest d. 1. august

 

6. SPILLERUNDE

Kamp Dato Ugedag Tidspunkt Kanal
FC Midtjylland – Sønderjyske Fodbold* 23.08.24 Fredag 18.00 TV 2 Sport X
AaB – AGF 23.08.24 Fredag 20.00 TV3 Sport
FC Midtjylland – Sønderjyske Fodbold* 24.08.24 Lørdag 16.00 TV 2 Sport X
Vejle Boldklub – Silkeborg IF 25.08.24 Søndag 14.00 TV3 Sport
FC Midtjylland – Sønderjyske Fodbold** 25.08.24 Søndag 14.00 TV 2 Sport X
FC Nordsjælland – F.C. København 25.08.24 Søndag 16.00 TV 2
Brøndby IF – Randers FC 25.08.24 Søndag 18.00 TV3+
Viborg FF – Lyngby Boldklub 26.08.24 Mandag 19.00 TV 2 Sport X

* Afventer UEFA lodtrækning og forventes fastlagt senest d. 6. august

** Spilles søndag i tilfælde af at FCM skifter til EL/CO sporet efter CL Q2 (vides senest 1/8) eller efter CL Q3 (vides senest 15/8)

 

7. SPILLERUNDE

Kamp Dato Ugedag Tidspunkt Kanal
Lyngby Boldklub – Vejle Boldklub 30.08.24 Fredag 19.00 TV3 Sport
AGF – FC Nordsjælland 01.09.24 Lørdag 16.00 TV 2 Sport X
Sønderjyske Fodbold – Viborg FF 01.09.24 Søndag 14.00 TV 2 Sport
F.C. København – Brøndby IF 01.09.24 Søndag 14.00 TV3+
Silkeborg IF – FC Midtjylland 01.09.24 Søndag 16.00 TV 2 Sport X
Randers FC – AaB 01.09.24 Søndag 18.00 TV3 Sport

Læs også

I samme kategori

Back to top button