Robert Prisen 2020 – Blockbuster live streamer

| torsdag 23. jan, 2020 12:15 | 0 Kommentarer

Robert Prisen 2020 løber af stablen søndag den 26. januar og hylder traditionen tro de bedste præstationer inden for dansk film og tv. Og igen i år kan danske filmelskere være med til festen fra sofaen, når Blockbuster livestreamer hele showet.

Det er i Tivoli Hotel & Congress Center at de 28 statuetter skal uddeles til danske filmfolk.  Blockbuster live-streamer det store filmshow på blockbuster.dk og inviterer alle danske filmelskere med til festen, der af mange betegnes som den danske pendant til den amerikanske Oscaruddeling.

“Robert Prisen er en vigtig pris, der sætter fokus på det gode arbejde blandt danske film- og tv-professionelle. Og vi er stolte af at kunne live-streame showet på vores platform. Sidste år så flere end 100.000 danskere med online, og vi glæder os til at invitere dem med igen på søndag til årets filmfest,” siger Casper Hald, direktør i Blockbuster.

Hvem skal have Blockbuster Publikumsprisen?

De eftertragtede Robert-priser nomineres og udvælges af FilmAkademiets medlemmer, men de danske filmseere har også mulighed for at stemme på deres favoritfilm med ‘Blockbuster Publikumsprisen’.

Publikumsprisen findes blandt de 10 spillefilm, som er set af flest i biografen i det forgangne år. På blockbuster.dk/robertprisen kan man afgive sin stemme og samtidig deltage i konkurrencen om to billetter til Robert-showet og en overnatning på Tivoli Hotel, hvor det hele foregår. Desuden får man muligheden for at komme op på scenen for at overrække prisen til vinderen.

Herunder er en oversigt over alle de nominerede til årets Robert Pris 2020.

Blockbuster Publikumsprisen

  • De frivillige / SF Studios Production, Producer: Senia Dremstrup, Instr.: Frederikke Aspöck, Manuskript: Lars Husum
  • Dronningen / Nordisk Film Production, Producere: René Ezra & Caroline Blanco, Instr.: May el-Toukhy, Manuskript: Maren Louise Käehne & May el-Toukhy
  • Før frosten / Nordisk Film Production, Producere: Matilda Appelin, René Ezra & Tomas Radoor, Instr.: Michael Noer, Manuskript: Jesper Fink & Michael Noer
  • Jagtsæson / Nordisk Film Production, Producere: Laura Frederikke Kragholm & Tomas Radoor, Instr.: Tilde Harkamp  Manuskript: Claudia Boderke & Lars Mering
  • Kollision / Rocket Road Pictures, Producere: Kim Magnusson, Misam Avaz & Sara Victoria Bjerre Pedersen, Instr.: Mehdi Avaz, Manuskript: Milad Avaz
  • Mugge & vejfesten / New Creations & Zentropa, Producere: Julie Lind-Holm & Jonas Bagger, Instr.: Mikael Wulff & Anders Morgenthaler, Manuskript: Mikael Wulff & Anders Morgenthaler
  • Mødregruppen / Zentropa Entertainments, Producere: Sisse Graum Jørgensen & Ann-Alicia Thunbo Ilskov, Instr.: Charlotte Sachs Bostrup, Manuskript: Christina Sederqvist
  • Selvhenter / Miso Film, Producere: Elise Hartvig Lund & Christian Potalivo, Instr.: Magnus Millang, Manuskript: Emil Millang & Magnus Millang
  • Ser du månen, Daniel / Toolbox Film, Producere: Morten Kaufmann & Signe Leick Jensen, Instr.: Niels Arden Oplev, Anders W. Berthelsen, Manuskript: Anders Thomas Jensen
  • Skammerens datter II – Slangens gave / Nepenthe Film, Producere: Eva Juel Hammerich & Nina Lyng, Instr.: Ask Hasselbalch, Manuskript: Gunnar A. K. Järvstad

Årets danske spillefilm

  • Danmarks sønner / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Ulaa Salim, Manuskript: Ulaa Salim
  • Dronningen / Nordisk Film Production, Producere: René Ezra & Caroline Blanco, Instr.: May el-Toukhy, Manuskript: Maren Louise Käehne & May el-Toukhy
  • Før frosten / Nordisk Film Production, Producere: Matilda Appelin, René Ezra & Tomas Radoor, Instr.: Michael Noer, Manuskript: Jesper Fink & Michael Noer
  • Onkel / 88miles, Producer.: Marco Lorenzen, Instr.: Frelle Petersen, Manuskript: Frelle Petersen
  • Ser du månen, Daniel / Toolbox Film, Producere: Morten Kaufmann & Signe Leick Jensen, Instr.: Niels Arden Oplev, Anders W. Berthelsen, Manuskript: Anders Thomas Jensen

Årets tv-serie

  • Badehotellet sæson 6 / Sf Film Studios, Nitrat Film & Thorsboe&Lundblad, Hovedforfattere: Stig Thorsboe & Hanna Lundblad, Producer: Michael Bille Frandsen, Konceptuerende instr.: Fabian Wullenweber
  • Bedrag III / DR Drama, Hovedforfatter: Jeppe Gjervig Gram, Producere: Caroline Schlüter Bingestam, Jacob Jarek & Anders Toft Andersen, Konceptuerende instr.: Søren Balle
  • Den som dræber – Fanget af mørket / Miso Film, Hovedforfatter: Ina Bruhn, Producere: Zire Schucany, Jonas Allen & Peter Bose, Konceptuerende instr.: Carsten Myllerup
  • Fred til lands / MOTOR & DR, Hovedforfattere: Christian Torpe & Marie Østerbye, Producere: Jesper Morthorst & Rikke Lassen, Konceptuerende instr.: Louise Friedberg
  • Lykke-Per / Nordisk Film Production, Hovedforfattere: Bille August og Anders Frithiof August, Producere: Thomas Heinesen & Karin Trolle, Konceptuerende instr.: Bille August

Årets dokumentarfilm

  • Cold Case Hammarskjöld / Wingman Media, Producer: Peter Engel, Instr.: Mads Brügger
  • Forglem mig ej / Final Cut For Real, Producer: Monica Hellström, Instr.: Sun Hee Engelstoft
  • Krigsfotografen / Good Company Pictures, Producer: Katrine A. Sahlstrøm, Instr.: Boris Benjamin Bertram
  • Q’s Barbershop / Made in Copenhagen ApS, Producer: Heidi Kim Andersen, Instr.: Emil Langballe
  • The Cave / Danish Documentary & Nat Geo Docs, Producere: Kirstine Barfod, Sigrid Jonsson Dyekjær, Instr.: Feras Fayyad

Årets børne- og ungdomsfilm

  • Gooseboy / SF Studios Production, Producer: Julie Rix Bomholt, Instr.: Wikke & Rasmussen, Manuskript: Wikke & Rasmussen
  • Hacker / Toolbox Film, Producere: Signe Leick Jensen & Morten Kaufmann, Instr.: Poul Berg, Manuskript: Poul Berg & Kalle Bjerkø
  • Mugge & vejfesten / New Creations & Zentropa, Producere: Julie Lind-Holm & Jonas Bagger, Instr.: Mikael Wulff & Anders Morgenthaler, Manuskript: Mikael Wulff & Anders Morgenthaler
  • Skammerens datter II – Slangens gave / Nepenthe Film, Producere: Eva Juel Hammerich & Nina Lyng, Instr.: Ask Hasselbalch, Manuskript: Gunnar A. K. Järvstad
  • Valhalla / Profile Pictures, Producer.: Jacob Jarek, Instr.: Fenar Ahmad, Manuskript: Fenar Ahmad & Adam August

Årets instruktør

  • Frelle Petersen / Onkel
  • May el-Toukhy / Dronningen
  • Michael Noer / Før frosten
  • Niels Arden Oplev & Anders W. Berthelsen / Ser du månen, Daniel
  • Ulaa Salim / Danmarks sønner

Årets originale manuskript

  • Frelle Petersen / Onkel
  • Jesper Fink & Michael Noer / Før frosten
  • Maren Louise Käehne & May el-Toukhy / Dronningen
  • Marie Grahtø / Psykosia
  • Ulaa Salim / Danmarks sønner

Årets adapterede manuskript

  • Anders Thomas Jensen / Ser du månen, Daniel
  • Bo Hr. Hansen / Harpiks
  • Gunnar A. K. Järvstad / Skammerens datter II – Slangens gave
  • Lars Husum / De frivillige
  • Mikael Wulff & Anders Morgenthaler / Mugge & vejfesten

Årets fotograf

  • Eric Kress / Ser du månen, Daniel
  • Jasper J. Spanning / Dronningen
  • Kasper Tuxen / Valhalla
  • Niels Thastum / Selvmordsturisten
  • Sturla Brandth Grøvlen / Før frosten

 Årets klipper

  • Adam Nielsen / Før frosten
  • Anne Østerud & Lars Therkelsen / Ser du månen, Daniel
  • Jakob Juul Toldam / Cutterhead
  • Rasmus Stensgaard Madsen / Dronningen
  • Sofie Marie Kristensen / Harpiks

Årets mandlige hovedrolle

  • Dar Salim / Til vi falder
  • Esben Smed / Ser du månen, Daniel
  • Gustav Lindh / Dronningen
  • Jesper Christensen / Før frosten
  • Zaki Youssef / Danmarks sønner

Årets kvindelige hovedrolle

  • Christine Sønderris / Cutterhead
  • Clara Rosager / Før frosten
  • Jette Søndergaard / Onkel
  • Trine Dyrholm / Dronningen
  • Victoria Carmen Sonne / Usynligt hjerte

Årets mandlige birolle

  • Anders Brink Madsen / De frivillige
  • Anders Matthesen / De frivillige
  • Anders W. Berthelsen / Ser du månen, Daniel
  • Elliott Crosset Hove / Før frosten
  • Magnus Krepper / Dronningen

Årets kvindelige birolle

  • Amanda Collin / Harpiks
  • Christiane Gjellerup Koch / Ser du månen, Daniel
  • Ghita Nørby / Før frosten
  • Sofie Torp / Ser du månen, Daniel
  • Victoria Carmen Sonne / Psykosia

Årets mandlige hovedrolle – tv-serie

  • Esben Smed / Bedrag III
  • Esben Smed / Lykke-Per
  • Morten Hee Andersen / Fred til lands
  • Thomas Hwan / Bedrag III
  • Ulrich Thomsen / Forhøret

Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie

  • Alba August / The Rain II
  • Katrine Greis-Rosenthal / Lykke-Per
  • Lene Maria Christensen / Fred til lands
  • Maria Rich / Bedrag III
  • Rosemarie Mosbæk / Doggystyle II

Årets mandlige birolle – tv-serie

  • Anders Juul / Fred til lands
  • Claus Riis Østergaard / Fred til lands
  • Dar Salim / Fred til lands
  • Jacob Hauberg Lohmann / Bedrag III
  • Lars Mikkelsen / Forhøret

Årets kvindelige birolle – tv-serie

  • Amalie Lindegård / 31
  • Anette Støvelbæk / Sygeplejeskolen II
  • Josephine Park / Doggystyle II
  • Marijana Jankovic / Fred til lands
  • Trine Dyrholm / Forhøret

Årets scenograf

  • Josephine Farsø / Harpiks
  • Knirke Madelung / Ser du månen, Daniel
  • Mia Stensgaard / Dronningen
  • Peter Grant / Valhalla
  • Søren Schwarzberg / Før frosten

Årets kostumedesigner

  • Louize Nissen / Før frosten
  • Marquet K. Lee / Harpiks
  • Rebecca Richmond / Dronningen
  • Stine Thaning / Ser du månen, Daniel
  • Susie Bjørnvad / De frivillige

Årets sminkør

  • Anne Cathrine Sauerberg / Dronningen
  • Bjørg Serup / Før frosten
  • Jenny Fred / Ser du månen, Daniel
  • Salla Yli-Luopa & Kristín Júlla Kristjánsdóttir / Valhalla
  • Sara Sofia Kasper / Harpiks

Årets sounddesigner

  • Anne Gry Friis Kristensen & Sigrid DPA Jensen / Harpiks
  • Bo Asdal & Thomas Huus / Skammerens datter II – Slangens gave
  • Lars Halvorsen / Cutterhead
  • Morten Green, Oskar Skriver & Nino Jacobsen / Før frosten
  • Oskar Skriver & Nino Jacobsen / Dronningen

Årets score

  • Anne Gry Friis Kristensen & Andreas Pallisgaard / Harpiks
  • Jeppe Kaas / Skammerens datter II – Slangens gave
  • Johan Söderqvist / Ser du månen, Daniel
  • Jon Ekstrand / Dronningen
  • Søs Gunver Ryberg / Cutterhead

Årets originale sang

  • ‘Bleed For It’ – Julian Winding, Komp: Julian Winding / Victim of Love
  • ‘Mod Nord’ – Szhirley, Komp: Poul Halberg & Wikke & Rasmussen / Gooseboy
  • ‘One last time’ – Hess is more feat. Okay Kaya, Komp.: Mikkel Hess & Kaya Wilkins / Selvmordsturisten

Årets visuelle effekter

  • Alexander Schepelern & Christian Sjöstedt / Gooseboy
  • Geoffrey Hancock & Morten Jacobsen / Skammerens datter II – Slangens gave
  • Ivar Rystad / Ser du månen, Daniel
  • Jonas Drehn & Jan Tvilling / Valhalla
  • Peter Hjorth / Psykosia

Årets korte tv-serie

  • 31 / Drive Studios, Hovedforfattere: Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk, Producer: Mikkel Herforth, Konceptuerende instr.: Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk
  • Doggystyle II / DR Drama, Hovedforfatter: Anna Emma Haudal, Producer: Birgitte Rask, Konceptuerende instr.: Anna Emma Haudal
  • Forhøret / Miso Film, Hovedforfattere: Christoffer Boe & Jakob Weis, Producere: Jonas Allen & Peter Bose, Konceptuerende instr.: Christoffer Boe
  • Kemohjerne / Splay One, Hovedforfattere: Kristian Håskjold & Johan Wang, Producer: Nadja Nørgaard Kristensen, Konceptuerende instr.: Kristian Håskjold
  • Tinka og kongespillet / Cosmo Film Fiktion ApS, Hovedforfattere: Ina Bruhn, Stefan Jaworski og Flemming Klem, Producer: Sille Sterll, Konceptuerende instr.: Christian Grønvall

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

  • Draget / Hyæne Film, Producere: Robin Hounisen & Anna Cold Winge Leisner, Instruktør og manus: Christian Bengtson
  • Ikki illa meint / Meta Film, Producer: Johannes Rothaus Nørregaard, Instruktør og manus: Andrias Høgenni
  • Knæler / Fifty Fifty Entertainment & Den danske scenekunstskole, Producer: Alma Dyekjær Giese, Instruktør og manus: Roberta Reichhardt
  • Savnet / Hyæne Film, Producere: Daniel Mühlendorph & Robin Hounisen, Instruktør og manus: Mads Reuther
  • Under bølgerne, over skyerne / Den Danske Filmskole, Producer: Pernille Tornøe, Instruktør: Katrine Brocks, Manus: Denise Kræmer & Katrine Brocks

Årets lange fiktionsfilm

  • En flirt / Super16 & Made By Us, Producer: Lea Lykke, Instr.: Zinnini Elkington, Manuskript: Marianne Lentz
  • Forestillingen om Juliane / Den Danske Filmskole, Producer: Victor Cunha, Instr.: Mads Mengel, Manuskript: Mads Mengel & Sara Isabella Jønsson Vedde
  • Lille a / Bacon Productions A/S, Producer: Birgitte Rask, Instr.: Cecilie McNair, Manuskript: Cecilie McNair & Christina Øster

Årets kortfilm: Dokumentar

  • Amfi / 73collective, Producere: Maximilian Mayrshofer & Anna Risgaard Dahl, Instr.: Mathias Broe
  • Morfar flytter hjemmefra? / New Tales, Producer: Mette Mikkelsen, Instr.: Laurits Helligsøe
  • Natbus / Den Danske Filmskole, Producer: Emily Nicoline Quist, Instr.: Nitesh Anjaan
  • Sam and the Plant Next Door / Whatnot Film, Producer: Ömer Sami, Instr.: Ömer Sami
  • Villa Villekulla / Den Danske Filmskole, Producer: Victor Cunha, Instr.: Patricia Bbaale Bandak
  • Green Book / Instr.: Peter Farrelly, Distr.: Nordisk Film Distribution
  • Joker / Instr.: Todd Philips, Distr.: SF Studios
  • Marriage Story / Instr.: Noah Baumbach, Distr.: Scanbox Entertainment – subdistributør for Netflix
  • Once Upon a Time in Hollywood / Instr.: Quentin Tarantino, Distr.: SF Studios
  • The Favourite / Instr.: Yorgos Lanthimos, Distr.: Nordisk Film Distribution/ 20th Century Fox

Årets engelsksprogede film

  • Green Book / Instr.: Peter Farrelly, Distr.: Nordisk Film Distribution
  • Joker / Instr.: Todd Philips, Distr.: SF Studios
  • Marriage Story / Instr.: Noah Baumbach, Distr.: Scanbox Entertainment – subdistributør for Netflix
  • Once Upon a Time in Hollywood / Instr.: Quentin Tarantino, Distr.: SF Studios
  • The Favourite / Instr.: Yorgos Lanthimos, Distr.: Nordisk Film Distribution/ 20th Century Fox

Årets ikke-engelsksprogede film

  • Kapernaum / Instr.: Nadine Labaki, Distr.: Scanbox Entertainment
  • Kvinde på krigsstien / Instr.: Benedikt Erlingsson, Distr.: Camera Film
  • Lazzaro den lykkelige / Instr.: Alice Rohrwacher, Distr.: Camera Film
  • Parasite / Instr.: Bong Joon Ho, Distr.: Camera Film
  • Smerte og ære / Instr.: Pedro Almodóvar, Distr.: Scanbox Entertainment

Kilde: Blockbuster presse

Stream 11 Discovery Networks live tv-kanaler – Prøv Dplay gratis 30 dage her

Del på:

Gemt under:: Streaming, Branche-Nyt

Kommentarer

for at kommentere
  Abonnér  
Underret om