gemt

OL TV Guide søndag 25. juli

Søndagen byder igen på landevejscykling, når Cecilie Ludwig skal køre for en dansk medalje og sejlsports konkurrencerne begynder. Herunder får du tider for danskere i aktion og generel oversigt for ol-dagen.

OL TV tider – Danskere i aktion 25. juli

Alt kan ses hos live discovery+/Eurosport Player. Angivet i parentes vises også live på DR kanaler / DRTV streaming

Kl. 03.00: Skeetskydning Jesper Hansen, kvalifikation dag 1
Kl. 04.50: Roning Sverri Nielsen, kvartfinale
Kl. 05.05: Sejlsport (DRTV) Laser Radial: Anne-Marie Rindom, to sejladser
Kl. 06.00: Roning: Christina Juhl Johansen, Trine Dahl Pedersen, Frida Sanggaard Nielsen og Ida Gørtz Jacobsen
Kl. 06.00: Landevejscykling: (Kanal 5) Cecilie Uttrup Ludwig, Emma Norsgaard Jørgensen
Kl. 06.20: Badminton: (DR1 / DRTV) Majken Fruergaard/Sara Thygesen – Seungchan Shin/Sohee Lee
Kl. 06.20: Badminton: (DR1 / DRTV) Mathias Christiansen/Alexandra Bøje – Praveen Jordan/Melati Daeva Oktavianti
Kl. 07.00: Badminton: (DR1 / DRTV) Mia Blichfeldt – Hsuan-Yu Wendy Chen
Kl. 08.05: Sejlsport (DRTV), RS:X, Vindsurfing: Lærke Buhl Hansen
Kl. 11.12: Dressur: (DR2 / DR TV) Carina Cassøe Krüth
Kl. 13.00: Badminton: (DR1 / DRTV) Anders Antonsen – Tien Minh Nguyen

Annonce - artiklen forsætter nedenunder

Nogle tider kan være cirka tider. Med forbehold for ændringer / fejl

OL Tider 25. juli

Alt kan ses hos live discovery+/Eurosport Player.

Badminton (DR1) 
03.00 – single, double og mixeddouble

Baseball/Softball
03.00 – softball åbningsrunde

Basketball
03.00 Gruppe A og B i mændenes åbningsrunde

Basketball 3X3
03.15 Gruppe A i kvindernes gruppespil
04.35 Gruppe A i mændenes gruppespil

Beachvolleyball
02.00 Gruppe B kvinder
03.00 Gruppe F mænd
04.00 Gruppe E mænd
05.00 Gruppe E kvinder
10.00 Gruppe C mænd

Boksning (DRTV)
04.00 1/16-finaler kvindernes fluevægt (49-51 kg)
05.18 1/16-finaler mændenes letvægt (57-63 kg)
06.54 1/16-finaler mændenes letsværvægt (75-81 kg)

Bordtennis (DRTV)
03.00 Mixeddouble – kvartfinaler
07.00 Single (k) Runde 2
09.15 Single (m) Runde 2
13.00 mixeddouble – semifinaler

Bueskydning (DR2) 
02.30 1/8-finaler kvindernes hold
06.45 kvartfinaler kvindernes hold
08.17 semifinaler kvindernes hold
09.15 bronzekamp kvindernes hold
09.40 finale kvindernes hold

Fodbold
09.30 Gruppe C i mændenes turnering
10.00 Gruppe A i mændenes turnering
10.00 Gruppe B i mændenes turnering
10.30 Gruppe D i mændenes turnering
10.30-12.22 Brasilien-Elfenbenskysten (m) på Eurosport2

Fægtning

02.00 – Fleuret og kårde, mænd og kvinder
12.50 bronzemedaljebundt, fleuret (k)
13.20 bronzemedaljebundt, kårde (m)
13.45 guldmedaljebundt, fleuret (k)
14.15 guldmedaljebundt, kårde (m)

Hestesport (DR2 / DRTV)
10.00 Dressur
10.00 Holddressur

Hockey
02.30 Gruppe A kvindernes turnering
03.00 Gruppe B kvindernes turnering
11.30 Gruppe A mændenes turnering
14.15 Gruppe B mændenes turnering

Håndbold
02.00 Gruppe A kvindernes turnering
04.00 Kina-Brasilien (k) vises på Eurosport 1
07.10-08.45 Montenegro-Angola (k) på Eurosport2
09.10-10.30 Norge-Sydkorea (k)
02.00-03.30 Holland-Japan på Kanal 5

Judo 
04.00 Mænd, 66 kg og kvinder, 52 kg
11.08 bronzemedalje kvinder, 52 kg
11.25 finale kvinder, 52 kg
11.33 bronzemedalje mænd, 66 kg
11.50 finale mænd, 66 kg

Kano/Kajakslalom
06.00 Mændenes kano
06.50 Kvindernes kajak

Landevejscykling
06.00 Kvindernes landevejløb på Kanal 5
Danskere i aktion: Emma Cecilie Jørgensen og Cecilie Uttrup Ludwig

Redskabsgymnastik
03.00 Kvindernes kvalifikation

Roning
02.00 Singlesculler, toer, letvægt dobbeltsculler, dobbeltfirer, singlesculler, dobbeltsculler og firer (mænd og kvinder) på Eurosport1

Sejlads
05.00 RS:X, Laser (mænd og kvinder)

Skateboard
01.30 Mændenes Street på Eurosport2 (fra 03.55-05.30 vises håndbold)
05.25 Finaler Mændenes Street på Eurosport2

Skydning (DR2 / DRTV)
02.00 10m luftpistol kvinder
02.00 skeetskydning kvinder
03.00 skeetskydning mænd
04.15 finale 10m luftpistol kvinder
06.00 10m luftriffel mænd
08.30 finale 10m luftriffel mænd
Danskere i aktion: Jesper Hansen, skeetskydning, mænd

Surfing
00.00 Mændenes individuelle
03.20 Kvindernes individuelle
06.40 Mændenes Individuelle
08.00 Kvindernes individuelle

Svømning 
03.30 finale, mænd, 400m medley
03.40 semifinale, kvinder 100m butterfly
03.52 finale, mænd 400m fri
04.12 finale, kvinder, 200m medley
04.33 semifinale, mænd 100m bryst
04.45 finale, kvinder, 4x200m fri
12.02 kvinder 100m ryg
12.17 mænd 100m fri
12.34 kvinder, 100m fri
12.51 mænd, 100m ryg
13.06 kvinder 400m fri
13.30 mænd, 4x200m fri
03.30-05.00 på Kanal 5

Taekwondo
03.00 kvinder (57 kg), mænd (68 kg)
13.30 bronzekamp, kvinder 57 kg
13.45 bronzekamp, mænd 68 kg
14.30 finale, kvinder 57 kg
14.45 finale, mænd 68 kg

Tennis
04.00 på Eurosport 1 fra 05.00-08.00 og 09.00-11.00 og 11.00-12.30 på Eurosport 1 og 05.00-06.00 på Kanal 5

Udspring
08.00 Kvindernes synkroniserede 3m springbræt finaler på Eurosport1

Vandpolo
03.00 Gruppe A mændenes turnering
08.30 Gruppe B mændenes turnering

Volleyball
02.00 Gruppe B kvindernes turnering
07.20 Gruppe A kvindernes turnering

Vægtløftning
04.50 mændenes 61 kg
04.50 mændenes 67 kg
08.50 finale mændenes 61 kg
12.50 finale mændenes 67 kg

Med forbehold for ændringer / fejl

I samme kategori

Abonnér
Notify of
0 Kommentarer
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button