gemt

OL TV Guide Onsdag 28. juli

Onsdagens OL program byder blandt andet på enkeltstart, hvor danske Kasper Asgreen forhåbentlig kan være med helt fremme. I håndbold hallen møder Danmark – Bahrain i en kamp der allerede spilles 02:00 dansk tid. Viktor Axelsen, Anders Antonsen og Mia Blichfeldt skal alle i kamp i badmintonhallen.

OL TV tider – Danskere i aktion 28. juli

Alt kan ses hos live discovery+/Eurosport Player, også de ting der er angivet DR på

Kl. 01.30 Roning (Kanal 5 / Discovery+)
T. Dahl Pedersen/C. Johansen/F. Sanggaard Nielsen/I. Gørtz Jacobsen, firer uden styrmand, B-finale

Annonce - artiklen forsætter nedenunder

Kl. 02.00 Håndbold (DR1 / DRTV)
Danmark – Bahrain

Kl. 02.40 Badminton (DR2 / DRTV)
Mia Blichfeldt – L. Zetchiri, gruppekamp

Kl. 04.40 Enkeltstart kvinder (Eurosport 1 / Discovery+)
Emma Norsgaard Jørgensen

Kl. 05.00 Roning (Kanal 5 / Discovery+)
Frederic Vystavel/Joachim Sutton, toer uden styrmand, semifinale

Kl. 05.05 Sejlsport  (DRTV)
Jonas Warrer/Jakob Precht Jensen, 49’er, indledende sejlads 4, 5 og 6 (ud af 12) om at komme i medaljerace
Lærke Buhl-Hansen, indledende sejlads 7, 8 og 9 (ud af 12) om at komme i medaljerace
Ida Marie Baad Nielsen/Marie Thusgaard Olsen, 49’er FX, indledende sejlads 4, 5 og 6 (ud af 12) om at komme i medaljerace
Lin Ea Cenholt & Christian Peter Lübeck mixed klassen Nacra17 sejlads 1-3

Kl. 05.20 Roning (Kanal 5 / Discovery+)
Lærke Hedvig Rasmussen/Fie Udby Erichsen, toer uden styrmand, semifinale

Kl. 06.55 Enkeltstart Herrer (Kanal 5 / Discovery+)
Kasper Asgreen
Asgreen starter 8.59 og Ganna er sidste mand kl. 9.10

Kl. 11.40 Badminton (DR1 / DRTV)
Viktor Axelsen-K. Koljonen, gruppekamp

Kl. 13.00 Badminton (DR1 / DRTV)
Anders Antonsen-A. R. Dwicahyo, gruppekamp

kl. 12.12 Svømning (Discovery / Kanal 5)
Signe Bro og Pernille Blume, 100 meter fri, heat 5 ud af 7, de 16 bedste går til semifinalerne

OL TV Guide 28. juli

(Står der ikke direkte ved DR program, så er der tale om forskudt sammendrag)

I samme kategori

Back to top button