TV-NytStreamingnyt

OL Håndbold TV-Guide – Sendeplan til Danmarks kampe

I denne artikel får du en OL Håndbold TV-Guide, så du kan planlægge, hvornår du skal se med.

Danmarks håndboldherrer er med og skal forsøge at vinde metal i den olympiske håndboldturnering. Danmark er i indledende gruppe med Sverige, Bahrain, Portugal, Egypten og Japan. De fire bedste i gruppen går videre til kvartfinalerne.

Alle OL kampe med det danske håndbold landshold vises direkte på DR1. De fleste danske kampe spilles morgen/formiddag eller eftermidag dansk tid

OL Håndbold Danmark TV-Guide

Nedenstående kan naturligvis også streames på DRTV. Nogle kampe vises både direkte og forskudt på DR. Det er på DR kanaler markeret med programteksten direkte.

I Dag mandag 26. juli
DR1
07:15
Håndbold: Egypten – Danmark (m), direkte 1. halvleg
WWW.DIGITALT.TV Guide
DR1
08:05
Håndbold: Egypten – Danmark (m), direkte 2. halvleg
WWW.DIGITALT.TV Guide
DR1
15:45
Håndbold: Egypten – Danmark (m)
WWW.DIGITALT.TV Guide
onsdag 28. juli
DR1
02:00
Håndbold: Danmark – Bahrain (m)., direkte 1. halvleg
WWW.DIGITALT.TV Guide
DR1
02:50
Håndbold: Danmark – Bahrain (m)., direkte 2. halvleg
WWW.DIGITALT.TV Guide
DR1
08:05
Håndbold: Danmark – Bahrain (m)
WWW.DIGITALT.TV Guide
DR1
15:45
Håndbold: Danmark – Bahrain (m)
WWW.DIGITALT.TV Guide
fredag 30. juli
DR1
12:30
Håndbold: Portugal – Danmark (m), direkte 1. halvleg
WWW.DIGITALT.TV Guide
DR1
13:20
Håndbold: Portugal – Danmark (m), direkte 2. halvleg
WWW.DIGITALT.TV Guide
DR1
15:45
Håndbold: Portugal – Danmark (m)
WWW.DIGITALT.TV Guide
søndag 1. august
DR1
14:30
Håndbold: Danmark – Sverige (m), direkte 1. halvleg
WWW.DIGITALT.TV Guide
DR1
15:20
Håndbold: Danmark – Sverige (m), direkte 2. halvleg
WWW.DIGITALT.TV Guide

OL Håndbold TV-Guide

Komplet Spilleplan Herrer

Sådan er grupperne fordelt i OL Håndbold turneringen (Herrer)

  • Gruppe A: Norge, Brasilien, Frankrig, Argentina, Tyskland, Spanien
  • Gruppe B: Sverige, Bahrain, Portugal, Egypten, Danmark, Japan

De fire bedste i hver grupper går videre til kvartfinalerne

Lørdag 24. juli

  • 02.00 Norge-Brasilien
  • 04.00 Frankrig-Argentina
  • 07.15 Sverige-Bahrain
  • 09.15 Tyskland-Spanien
  • 12.30 Portugal-Egypten
  • 14.30 Danmark-Japan

Mandag 26. juli

  • 02.00 Brasilien-Frankrig
  • 04.00 Argentina-Tyskland
  • 07.15 Egypten-Danmark
  • 09.15 Spanien-Norge
  • 12.30 Bahrain-Portugal
  • 14.30 Japan-Sverige

Onsdag 28. juli

  • 02.00 Danmark-Bahrain
  • 04.00 Sverige-Portugal
  • 07.15 Japan-Egypten
  • 09.15 Norge-Argentina
  • 12.30 Brasilien-Spanien
  • 14.30 Frankrig-Tyskland

Fredag 30. juli

  • 02.00 Argentina-Brasilien
  • 04.00 Bahrain-Japan
  • 07.15 Frankrig-Spanien
  • 09.15 Sverige-Egypten
  • 12.30 Portugal-Danmark
  • 14.30 Tyskland-Norge

Søndag 1. august

  • 02.00 Portugal-Japan
  • 04.00 Egypten-Bahrain
  • 07.15 Spanien-Argentina
  • 09.15 Norge-Frankrig
  • 12.30 Tyskland-Brasilien
  • 14.30 Danmark-Sverige

Tirsdag 3. august

  • 02.30 Kvartsfinale 1
  • 06.15 Kvartsfinale 2
  • 10.00 Kvartsfinale 3
  • 13.45 Kvartsfinale 4

Torsdag 5. august

  • 10.00 Semifinale 1
  • 14.00 Semifinale 2

Lørdag 7. august

  • 10.00 Bronzekamp
  • 14.00 Finalen

I samme kategori

Back to top button