Apple TV Nyt

‘For All Mankind’ får sjette og sidste sæson på Apple TV

Den populære sci-fi-serie For All Mankind er blevet fornyet til en sjette – og sidste – sæson på Apple TV. Samtidig er premieren på sæson 5 lige om hjørnet, da den lander den 27. marts.

Den kommende sjette sæson får premiere i 2027 og vil afslutte historien om den alternative rumkapløbshistorie, som serien har udfoldet siden debuten i 2019.

En af Apple TV’s længst kørende serier

Med seks sæsoner bliver For All Mankind en af de længst kørende dramaserier på Apple TV. Kun Slow Horses – der allerede er fornyet til en syvende sæson – overgår den blandt voksenserier.

Serien er produceret af Sony Pictures Television og blev skabt af Ronald D. Moore sammen med Matt Wolpert og Ben Nedivi.

Showrunnerne siger i en udtalelse:

“At udforske For All Mankind-universet over seks sæsoner har været et privilegium, og vi er begejstrede for at kunne afslutte historien, som vi altid har ønsket.”

Apple TV’s programchef Matt Cherniss fremhæver seriens betydning:

“Fra at være en af de første originale serier på Apple TV i 2019 har For All Mankind været en innovativ og episk sci-fi-serie, som har fastholdt seerne sæson efter sæson.”

Han peger samtidig på, at serien er blandt tjenestens mest markante titler, og at afslutningen bliver værd at se frem til:

“Vi glæder os til, at publikum oplever, hvordan historien når sin spændende konklusion, når den sidste sæson får premiere.”

Premiere lige om hjørnet

Inden slutningen venter dog først sæson 5, som får premiere 27. marts på Apple TV.

Kilde: Apple presse

I samme kategori

Back to top button
Close

Adblocker registreret

Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard