TV-Nyt

Se tv-tiderne til FA Cup semifinale weekenden

4 hold er tilbage i den traditionsrige FA Cup, det er Arsenal, Manchester City, Manchester United og Chelsea der stadig har  muligheden for at kunne kalde sig FA Cup vindere i 2020.

De to semifinaler spilles henholdsvis lørdag og søndag.

Lørdag aften mødes Arsenal-Manchester City

Arsenal er kongerne af FA Cuppen og holder med 13 sejre i turneringen rekorden for flest triumfer. Men med Manchester City som modstander i semifinalen ser det svært ud for London-holdet i forhold til at spille sig i endnu en finale. De sidste 10 kampe mellem klubberne er endt med 8 sejre til City, en uafgjort og en enkelt Arsenal-sejr, som faldt for lidt over tre år siden.

Kampen spilles fra 20:40 og vises på 6’eren, Dplay, Eurosport Player og Viaplay Sport Reklame-link

I søndagens opgør skal Manchester United op mod Chelsea

Den engelske nationalarena, Wembley Stadium, i hovedstaden London, danner ramme om FA Cup semifinalen mellem Manchester United og Andreas Christensens Chelsea. De to mandskaber har været formstærke efter genopstarten, og i ligaen kommer de formentlig til at kæmpe indbyrdes om en plads i top 4. Dette er dog det eneste nationale trofæ, som de fortsat har mulighed for at vinde, så de to hold vil gøre alt, hvad der står i deres magt for at tage sejren og avancere til finalen.

Se med fra 18:55 søndag på TV3 Max, Viaplay Sport Reklame-link, Dplay, Eurosport Player

I Dag tirsdag 15. juni
TV3 Sport
14:30 Live lige nu
Royal Ascot – Dag 1
WWW.DIGITALT.TV Guide
Royal Ascot Dag 1
WWW.DIGITALT.TV Guide
Ungarn – Portugal Gruppe F 1. runde
WWW.DIGITALT.TV Guide
Kan ses i Ultra HD på V Sport Ultra HDTV3+
17:50 Live lige nu
Ungarn – Portugal
WWW.DIGITALT.TV Guide
Ungarn – Portugal (Ultra HD) Gruppe F 1. runde
WWW.DIGITALT.TV Guide
Frankrig – Tyskland Gruppe F 1. runde
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV3+
20:00
Ungarn – Portugal
WWW.DIGITALT.TV Guide
Frankrig – Tyskland (Ultra HD) Gruppe F 1. runde
WWW.DIGITALT.TV Guide
Kan ses i Ultra HD på V Sport Ultra HDDR1
21:00
Frankrig – Tyskland
WWW.DIGITALT.TV Guide
EM Goalshow
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV3+
23:00
UEFA European Championship Goalshow
WWW.DIGITALT.TV Guide
onsdag 16. juni
Mets – Cubs Baseball
WWW.DIGITALT.TV Guide
Tampa Bay – NY Islanders Stanley Cup -slutspil Semifinale
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV 2 Sport XTV 2 Play
02:30
Brooklyn Nets – Milwaukee Bucks
WWW.DIGITALT.TV Guide
Dodgers – Phillies Baseball
WWW.DIGITALT.TV Guide
Golf Central
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV 2 Sport XTV 2 Play
11:00
ATP 500 Halle Indledende runder
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV 2 SportTV 2 Play
11:00
WTA 500 Berlin Indledende runder
WWW.DIGITALT.TV Guide
NHL Tonight
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV 2 Play
12:20
Spring finals
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV 2 Play
13:00
ATP 500 London Indledende runder
WWW.DIGITALT.TV Guide
Live fra landsholdslejren
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV3 Sport
13:45
UEFA EM 2020
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV3+
14:00
Finland – Rusland
WWW.DIGITALT.TV Guide
Finland – Rusland Gruppe B 2. runde
WWW.DIGITALT.TV Guide
Royal Ascot Dag 2
WWW.DIGITALT.TV Guide
Kan ses i Ultra HD på V Sport Ultra HDTV3+
14:50
Finland – Rusland
WWW.DIGITALT.TV Guide
Finland – Rusland (Ultra HD) Gruppe B 2. runde
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV3 Sport
15:00
Royal Ascot – Day 2
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV3+
17:00
Finland – Rusland
WWW.DIGITALT.TV Guide
Tyrkiet – Wales Gruppe A 2. runde
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV 2 Play
17:00
WTA 500 Berlin Indledende runder
WWW.DIGITALT.TV Guide
Tyrkiet – Wales (Ultra HD) Gruppe A 2. runde
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV 2 SportTV 2 Play
18:00
GOG – TTH Holstebro
WWW.DIGITALT.TV Guide
Kan ses i Ultra HD på V Sport Ultra HDDR1
18:00
Tyrkiet – Wales
WWW.DIGITALT.TV Guide
Bergischer HC- Rhein-Neckar Löwen 35. runde
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV3 Max
18:55
Bergischer – Rhein – Neckar Löwen
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV 2 SportTV 2 Play
20:00
Aalborg Håndbold – BSH
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV3+
20:00
Italien – Schweiz
WWW.DIGITALT.TV Guide
Italien – Schweiz Gruppe A 2. runde
WWW.DIGITALT.TV Guide
Italien – Schweiz (Ultra HD) Gruppe A 2. runde
WWW.DIGITALT.TV Guide
Kan ses i Ultra HD på V Sport Ultra HDDR1
21:00
Italien – Schweiz
WWW.DIGITALT.TV Guide
Athletics – Angels Baseball
WWW.DIGITALT.TV Guide
EM Goalshow
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV3+
23:00
UEFA European Championship Goalshow
WWW.DIGITALT.TV Guide
torsdag 17. juni
Braves – Red Sox Baseball
WWW.DIGITALT.TV Guide
Vegas – Montreal Stanley Cup -slutspil Semifinale
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV 2 Sport XTV 2 Play
04:00
Utah Jazz – Los Angeles Clippers
WWW.DIGITALT.TV Guide
Golf Central
WWW.DIGITALT.TV Guide
TV 2 Sport XTV 2 Play
11:00
ATP 500 Halle Indledende runder
WWW.DIGITALT.TV Guide

Euro 2020 ViaplayReklamelink

I samme kategori

Back to top button