Branche-Nyt

Emmys 2022 – Se vinderne her

Emmy priserne er uddelt her natten til tirsdag dansk tid. Du kan se showet på TV 2 Zulu på torsdag.

HBO var den streamingtjeneste der vandt flest priser. Herefter fulgte Disney og Apple der hver vandt fire, mens der var tre priser til Netflix indhold.

Herunder kan du se vinderne.

Annonce - artiklen forsætter nedenunder

Outstanding Comedy Series

Abbott Elementary
Barry
Curb Your Enthusiasm
Hacks
The Marvelous Mrs. Maisel
Only Murders in the Building
Ted Lasso — WINNER
What We Do in the Shadows

Outstanding Drama Series

Better Call Saul
Euphoria
Ozark
Severance
Squid Game
Stranger Things
Succession — WINNER
Yellowjackets

Outstanding Limited or Anthology Series

Dopesick
The Dropout
Inventing Anna
Pam & Tommy
The White Lotus — WINNER

Outstanding Lead Actor in a Limited or Anthology Series or Movie

Colin Firth, The Staircase
Andrew Garfield, Under the Banner of Heaven
Oscar Isaac, Scenes from a Marriage
Michael Keaton, Dopesick — WINNER
Himesh Patel, Station Eleven
Sebastian Stan, Pam & Tommy

Outstanding Supporting Actor in a Limited or Anthology Series or Movie

Murray Bartlett, The White Lotus — WINNER
Jake Lacy, The White Lotus
Will Poulter, Dopesick
Seth Rogen, Pam & Tommy
Peter Sarsgaard, Dopesick
Michael Stuhlbarg, Dopesick
Steve Zahn, The White Lotus

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

Nicholas Braun, Succession
Billy Crudup, The Morning Show
Kieran Culkin, Succession
Park Hae-soo, Squid Game
Matthew Macfadyen, Succession — WINNER
John Turturro, Severance
Christopher Walken, Severance
Oh Yeong-su, Squid Game

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Patricia Arquette, Severance
Julia Garner, Ozark — WINNER
Jung Ho-yeon, Squid Game
Christina Ricci, Yellowjackets
Rhea Seehorn, Better Call Saul
J. Smith-Cameron, Succession
Sarah Snook, Succession
Sydney Sweeney, Euphoria

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel
Hannah Einbinder, Hacks
Janelle James, Abbott Elementary
Kate McKinnon, Saturday Night Live
Sarah Niles, Ted Lasso
Sheryl Lee Ralph, Abbott Elementary — WINNER
Juno Temple, Ted Lasso
Hannah Waddingham, Ted Lasso

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Anthony Carrigan, Barry
Brett Goldstein, Ted Lasso — WINNER
Toheeb Jimoh, Ted Lasso
Nick Mohammed, Ted Lasso
Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel
Tyler James Williams, Abbott Elementary
Henry Winkler, Barry
Bowen Yang, Saturday Night Live

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Alex Borstein, The Marvelous Mrs. Maisel
Hannah Einbinder, Hacks
Janelle James, Abbott Elementary
Kate McKinnon, Saturday Night Live
Sarah Niles, Ted Lasso
Sheryl Lee Ralph, Abbott Elementary — WINNER
Juno Temple, Ted Lasso
Hannah Waddingham, Ted Lasso

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Anthony Carrigan, Barry
Brett Goldstein, Ted Lasso — WINNER
Toheeb Jimoh, Ted Lasso
Nick Mohammed, Ted Lasso
Tony Shalhoub, The Marvelous Mrs. Maisel
Tyler James Williams, Abbott Elementary
Henry Winkler, Barry
Bowen Yang, Saturday Night Live

Outstanding Variety Sketch Series

A Black Lady Sketch Show
Saturday Night Live — WINNER

Outstanding Variety Talk Series

The Daily Show With Trevor Noah
Jimmy Kimmel Live
Last Week Tonight With John Oliver — WINNER
Late Night With Seth Meyers
The Late Show With Stephen Colbert

Outstanding Supporting Actress in a Limited or Anthology Series or Movie

Connie Britton, The White Lotus
Jennifer Coolidge, The White Lotus — WINNER
Alexandra Daddario, The White Lotus
Kaitlyn Dever, Dopesick
Natasha Rothwell, The White Lotus
Sydney Sweeney, The White Lotus
Mare Winningham, Dopesick

Outstanding Lead Actress in a Limited or Anthology Series or Movie

Toni Collette, The Staircase
Julia Garner, Inventing Anna
Lily James, Pam & Tommy
Sarah Paulson, Impeachment: American Crime Story
Margaret Qualley, Maid
Amanda Seyfried, The Dropout — WINNER

Outstanding Competition Program

The Amazing Race
Lizzo’s Watch Out for the Big Grrrls — WINNER
Nailed It!
RuPaul’s Drag Race
Top Chef
The Voice

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Donald Glover, Atlanta
Bill Hader, Barry
Nicholas Hoult, The Great
Steve Martin, Only Murders in a Building
Martin Short, Only Murders in a Building
Jason Sudeikis, Ted Lasso — WINNER

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Jodie Comer, Killing Eve
Laura Linney, Ozark
Melanie Lynskey, Yellowjackets
Sandra Oh, Killing Eve
Reese Witherspoon, The Morning Show
Zendaya, Euphoria — WINNER

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
Quinta Brunson, Abbott Elementary
Kaley Cuoco, The Flight Attendant
Elle Fanning, The Great
Issa Rae, Insecure
Jean Smart, Hacks — WINNER

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Jason Bateman, Ozark
Brian Cox, Succession
Lee Jung-jae, Squid Game — WINNER
Bob Odenkirk, Better Call Saul
Adam Scott, Severance
Jeremy Strong, Succession


Prøv C More med Britbox indhold til 0 kr. i 14 dage
Bestil her reklame-link

I samme kategori

Back to top button