TV-NytTV 2 Play Nyt

Den nye danske serie Danefæ har premiere på TV 2 – mød forfatteren bag her

Lene Maria Christensen og Anders W. Berthelsen har hovedrollerne i den nye TV 2-dramaserie ‘Danefæ’ som starter 15. juni på TV 2 Play og TV 2.

‘Danefæ’ forener på original vis et fascinerende mordmysterie fra vikingetiden med et nutidigt drama, da en dramatisk arkæologisk opdagelse truer med at omskrive historien og sætte både hovedpersonernes forhold og hele nationens selvforståelse på spil. Vi bliver i bogstavelig forstand taget med ned i vores allesammens fælles historie, hvor ligestillingsdebatten og gamle, indgroede magtstrukturer på underholdende vis bliver gjort relevante gennem konflikten mellem de to hovedpersoner.

Her kan høre om hovedforfatter Lars K. Andersens tanker om serien

Lars K Andersen Danefæ
Lars K. Andersen, hovedforfatter til ‘Danefæ’.
Foto: Uma Film/TV 2

Hvordan fik du ideen til at kombinere et nutidigt ægteskabsdrama med et historisk mysterie?

– Idéen til lige præcis dét greb opstod, fordi det var ret indlysende, at forholdet mellem hovedkaraktererne skulle spejle det arkæologiske fund i serien. Historien og grundkonflikten blev simpelthen stærkere af, at den historiske kamp mellem kønnene gik igen i den nutidige relation mellem Ester og Michael.

Hvad er den dramatiske motor i fortællingen?

-Den dramatiske motor er det 1000 år gamle fund, som Ester kommer på sporet af, og som kommer til at kile sig ind imellem ikke bare de to hovedkarakterer, men også deres respektive museer.

 Hvad håber du, at seerne får ud af at se ‘Danefæ’?

– Jeg håber først og fremmest, at seerne føler sig underholdt og bliver overraskede over, hvor mange mysterier vores fælles historie gemmer på. Og jeg håber, at det lykkes os at fortælle historien om Ester og Michael, så man virkelig har lyst til at følge med i deres relation, hvor intet er sort-hvidt. Det er det primære. Men jeg håber måske også på en eftertanke. ‘Danefæ’ handler i sin kerne om at stå op for sig selv og det, man tror på, og det håber jeg, at publikum vil kunne spejle sig i.

Har du selv en passion for arkæologi og historie?

– Jeg er temmelig passioneret omkring historie og går op i mange historiske emner. Jeg voksede op med en masse mundtlig overlevering, historier fra Bibelen, fortællinger fra min mors systue, modstandsbevægelsen, den lokale tækkemands bedrifter, alt muligt. Så det var oplagt for mig at lave en tv-serie, der tager udgangspunkt i vores fælles historie som danskere.

Hvorfor foregår en stor del af fortællingen på Fyn?

– Historien foregår på Fyn og i lige præcis det specifikke område, fordi det er vigtigt for mig, at denne serie er en personlig fortælling. Der er lagt ret meget af mig selv ind i Ester – og ikke så meget ind i Michael, selvom jeg kender hans type rigtig godt.

Jeg er født og opvokset i Refsvindinge, som også er seriens lokalområde. Jeg har leget i Tunneldalen, som er det sted, hvor Ester gør sit fund. Det er mit yndlingssted her på jorden. Der er helt eventyrligt smukt, men ikke ret mange mennesker kender det. Derfor skulle serien foregå der.

Kilde: TV 2

50 % rabat på Allente TV & Sport tv-pakken i 3 måneder – spar op til 1.168 kr.
Reklame-link

I samme kategori

Back to top button
Close

Adblocker registreret

Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard