TV-Sport

DM ugen 2024 TV Streaming Guide

138 nye danmarksmestre fordelt på 40 sportsgrene, skal findes i løbet af DM-ugen, der officielt åbner fredag d. 21. juni. Efter to år i Aalborg rykker DM-ugen denne gang til Herning.

DM-Ugen på DR

DM Ugen 2024 værter DR
Sarah Fisker og Oliver Bilberg Ravn er klar til DM-ugen i Herning (Foto: Agnete Schlichtkrull)

Mange af de største konkurrencer kan følges direkte på DR1, DR2, DRTV. Ud over DR, sender kanalen SPORT-LIVE også fra DM-ugen.

Annonce - artiklen forsætter nedenunder

DM Landevejsløbene viser TV 2 Sport, mens enkeltstarten vises på DR.

DR sender over 20 timer fra det danske mini-OL med Sarah Fisker og Oliver Bilberg Ravn som de gennemgående værter.  27-årige Sarah Fisker begyndte på DR Sporten som journalistpraktikant i 2018 og har siden været reporter og de seneste par år også vært.

25-årige Oliver Bilberg Ravn begyndte i DR som runner under dækningen af De Paralympiske Lege i 2021. Til DM-ugen i Aalborg sidste år var han reporter, og her i foråret har han vikarieret som vært på ’Ultra Nyt’.

DM ugen 2024 TV Streaming Guide

ONSDAG

SPORT-LIVE

18.00 LIVE: Fodbold, pokalfinale: Brøndby IF – FC Nordsjælland (k)

 

FREDAG

DR1

15:45 Cykling, enkeltstart (k)

17.00 Længdespring (k)

 

DR2

17:30: Cykling, enkeltstart (m)

20.00: Længdespring (m)

 

SPORT-LIVE

16.30: Billard, skomager: Indledende kampe

 

LØRDAG

DR1

12.15 Kajak (m)

12.50 Kajak (k)

13.20 Boksning

13.50 Kuglestød (m)

 

DR2

14.25 Bueskydning, recurve

15.00 Boksning

15.20 5km gadeløb (m+k)

16.00 Funktionel fitness (k+m)

16.40 Bueskydning, compound

17.15 Boksning

17.35 Tumbling

18:30 Bordtennis

20.30 Dart (para/k/m)

 

DRTV

19.30 Dart (para/k/m)

 

SPORT-LIVE

14.00 Flag football, semifinaler

16.20 Billard, skomager: Kvartfinaler, semifinaler og finale

19.30 Flag football, Dannebrog Bowl (forskudt)

 

SØNDAG

DR1

12.15 Løbehjul

13.20 Stangspring (k)

14.00 Styrkeløft (k)

14.35 10 m luftskydning riffel (m)

15.10 Vægtløftning (k)

15.55 10 m luftskydning riffel (k)

16.30 Stangspring (m)

16.55 Styrkeløft (m)

17.30 Beachvolley (m)

 

DR2

18.30 Vægtløftning (m)

19.10 Beachvolley (k)

 

TV 2 Sport /TV 2 Play
10.00 Cykling DM landevej: DM i landevej (Kvinder)

13.00 Cykling DM landevej: DM i landevej (Herrer)

 

SPORT-LIVE

09.00 Padel, finaler

12.00 Karting, rotax-finaler

15.00 Tennis, singlefinaler

I samme kategori

Back to top button