Fjerde sæson følger Wrexham Red Dragons, når de tager kampen op i EFL League One efter to oprykninger i træk. Der er premiere på Disney+ 16. maj med de to første afsnit af 8 i alt.
Rob McElhenney, kendt fra komedieserien It’s Always Sunny in Philadelphia, og Ryan Reynolds, verdenskendt som Deadpool, har kastet sig ud i et fodbold-eventyr, der har fanget hjerterne hos fans verden over. Dokumentarserien Welcome to Wrexham følger deres rejse som ejere af Wrexham AFC – den tredjeældste professionelle fodboldklub i verden.
I 2020 købte McElhenney og Reynolds klubben, som dengang spillede i den femte bedste engelske række, National League. Deres mål var enkelt: at forvandle Wrexham til en underdog-fortælling, som hele verden kunne heppe på. Resultaterne lod ikke vente på sig. Klubben har siden sikret sig to oprykninger i træk og spiller nu i League One – det tredje niveau i det engelske ligasystem – for første gang i over 20 år.
🎭 Skuespillere
- Ryan Reynolds som Self
- Rob McElhenney som Self
Kommer der flere sæsoner? Welcome To Wrexham – Sæson 5 bekræftet
Femte sæson af ”Welcome to Wrexham”, som kommer næste år, vil vise Wrexham AFCs debut i EFL Championship efter den historiske tredje oprykning i træk