Jagten på Danmarkshistorien
Den 3. november, åbner DR dørene til en ny og medrivende underholdning, hvor historie bliver til spænding, leg og konkurrence. I ‘Jagten på Danmarkshistorien’ tager vært og historiker Cecilie Nielsen seerne med på en rejse gennem tid og sted – fra vikingetiden til den kolde krig – og ind i nogle af Danmarks mest ikoniske, historiske steder.
To hold af kendte danskere, ledet af skuespiller Lise Baastrup og dirigent Phillip Faber, dyster om at løse gåder og opgaver, der centrerer sig om fascinerende kapitler af danmarkshistorien. Undervejs skal deltagerne bruge både kreativitet, samarbejde og historisk snilde for at samle ledetråde og finde svaret på den endelige gåde. Kun ét hold kan vinde.
Programmet består af seks afsnit, hvor hvert afsnit tager udgangspunkt i en historisk epoke og et særligt sted. Opgaverne er nøje tilrettelagt af Cecilie Nielsen, der som gamemaster og vært guider deltagerne og seerne gennem de dramatiske og overraskende fortællinger, der gemmer sig i den danske historie.
I de forskellige afsnit får holdkaptajnerne hjælp af følgende gæster:
- Ida Auken & Lasse Rimmer
- Mathias Hammer & Natasha Brock
- Anders & Peter Lund Madsen
- Rasmus Bruun & Sofie Torp
- Tine Gøtzsche & Huxi Bach
- Christine Feldthaus & Jakob Ellemann Jensen
– ‘Jagten på Danmarkshistorien’ er selvfølgelig et program om historie, men det er mindst lige så meget et program, hvor vi er i rigtig godt selskab. Det har været virkelig skægt at lave og det håber jeg sådan smitter af helt ude i stuerne. Og hvis man så måske lærer en lille smule om danmarkshistorien, mens man hygger sig, ja, så er min lykke gjort, siger Cecilie Nielsen, der er vært på programmet.
Program 1: Danmarks hemmelige front
Emne: Den kolde krig Lokationer: Stevnsfortet & Fregatten Peder Skram
Deltagere: Mathias Hammer & Natasha Brock
I dette afsnit dykker deltagerne ned i Danmarks skjulte forsvar under den kolde krig. På Stevnsfortet og ombord på Fregatten Peder Skram står de over for udfordringer som at afværge en russisk invasion og knække krypterede koder – alt sammen i et autentisk miljø fra en tid, hvor krigen aldrig blev varm, men frygten var iskold.
Program 2: Videnskabens gåder
Emne: Store danske videnskabelige opdagelser
Lokationer: Københavns Universitet og Rundetaarn
Deltagere: Christine Feldthaus og Jakob Ellemann Jensen.
Hvad skjuler kuplen på toppen af Rundetaarn? Og hvorfor forsvandt elleve dage i år 1700? Det finder Phillip Faber, Lise Baastrup, Christine Feldthaus og Jakob Ellemann Jensen ud af, når de jagter Danmarks store videnskabelige opdagelser. Det er en rejse, der tager dem gennem mystisk videnskab i kældrene under Københavns Universitet og til toppen af Rundetaarn. Men kan de løse opgaverne undervejs? Og hvem finder svaret på den endelige gåde?
Program 3: De gådefulde vikinger
Emne: Vikingetiden
Lokationer: Bork Vikingehavn og Jelling
Deltagere: Ida Auken og Lasse Rimmer
Der går et gib gennem de fire deltagere, da de lægger hænderne på den store Jellingesten og mærker de mere end tusind år gamle runer. Lise Baastrup, Phillip Faber, Ida Auken og Lasse Rimmer skal udforske vikingernes gådefulde univers. Men hvem er bedst til at afkode runer og hvem finder den falske gud?
Program 4: Kronjuvelernes hemmeligheder
Emne: Enevældens indførsel i Danmark
Lokation: Rosenborg slot
Deltagere: Rasmus Bruun og Sofie Torp
Under Rosenborg Slot ligger de danske kronjuveler bevogtet. De gemmer på historierne om en tid, hvor kongerne tog magten. Men det er ikke det eneste, Phillip Faber og Lise Baastrup går på jagt efter på Christian 4.’s mystiske slot, der er fyldt med hemmelige døre og skjulte rum. Sammen med Rasmus Bruun og Sofie Torp skal de forsøge at løse slottets mystiske opgaver og til sidst knække den endelige gåde.
Program 5: Bryggeriets hemmeligheder
Emne: Carlsberg
Lokation: Carlsberg Bryggeri
Deltagere: Tine Gøtzsche og Huxi Bach
Hvorfor er der et skjult glyptotek på Carlsberg? Og hvorfor er der hagekors overalt? Det finder Tine Gøtzsche, Huxi Bach, Phillip Faber og Lise Baastrup ud af, når de skal løse kryptiske opgaver i bryggeriets skjulte historie. Undervejs støder de på en videnskabelig verdenssensation og hjerteskærende breve, der får tårerne til at trille. Men hvem holder hovedet koldt og finder svaret på den endelige gåde?
Program 6: Danmarks mystiske guldbjerg
Emne og lokation: Kronborg Slot
Deltagere: Anders og Peter Lund Madsen
I Kronborg Slots labyrintiske kældre forsøger Phillip Faber, Lise Baastrup, Anders og Peter Lund Madsen at finde vej i mørket. I kongens tårn skal de afkode en hemmelig besked sendt med en mystisk telegraf, og den gamle slotskirke er nøglen til at løse gåden om våbenskjoldene. Dette program er optaget i tilbage juni, inden Peter Lund Madsen forlod os.
Hvor kan man se Jagten på Danmarkshistorien?
Du kan streame ‘Jagten på Danmarkshistorien‘ på DR TV fra 3. november 2025
Hvilken dag udkommer nye afsnit af Jagten på Danmarkshistorien?
Efter premieredatoen bliver nye episoder frigivet hver mandag.
Hvornår er alle afsnit ude?
Alle afsnit er tilgængelige fra den 8. december 2025.
Få en Billig TV-Pakke
Vælg dine 4 favorit tv-kanaler og spar 50 kr. i 6 måneder – kun 244,-/md.
Reklame-link
