Disney+ Nyt

Dr. Who – Sæson 2

Serie | Sæson 2 | 8 Episoder | Adventure, Scifi | 2023–
IMDB vurdering 6.2
12 apr 2025
Disney+

Stream her på Disney+
Ugentligt frem til 31. maj 2025

Doctor Who | Season 2 Official Trailer | Disney+

Disney og BBC har annonceret, at sæson to af Doctor Who får premiere lørdag den 12. april. Serien vil være tilgængelig fra kl. 09:00 på Disney+ Danmark, de otte episoder i sæsonen vil blive udgivet ugentligt.

Den prisvindende skuespiller Alan Cumming (The Traitors) vil gæstestjerne i sæsonens anden episode som Mr Ring-a-Ding, en munter, syngende tegneseriefigur fra Sunny Town. Cumming vender dermed tilbage til Doctor Who-universet efter sin rolle som Kong James I i afsnittet The Witchfinders fra 2018.

Showrunner Russell T Davies udtaler: “Kun Alan Cumming kunne give en løbsk tegneseriefigur så meget vid, ondskab, fare og sjov. Han gør universet i ‘Doctor Who’ vildere og mere vanvittigt end nogensinde, og det er en ære at byde ham velkommen ombord på TARDIS.”

Nyt eventyr med Den 15. Doktor

Sæsonens overordnede historie følger Doctoren, der møder Belinda Chandra og begiver sig ud på en episk mission for at få hende tilbage til Jorden. Men en mystisk kraft forhindrer deres rejse, og TARDIS-teamet må stå over for større farer og stærkere fjender end nogensinde før.

Skuespillere

  • Ncuti Gatwa som The Doctor
  • Millie Gibson som Ruby Sunday
  • Varada Sethu som Belinda Chandra

Hvor kan man se Dr. Who – Sæson 2?

Du kan streame Dr. Who – Sæson 2 på Disney+ fra 12. april 2025

Hvornår kommer næste afsnit af Dr. Who – Sæson 2?

Et nyt afsnit udkommer hver uge. Serien starter 12. april 2025 og afsluttes den 31. maj 2025.

Hvor mange afsnit er der?

Der er 8 afsnit i sæsonen

Hvilken dag udkommer nye afsnit af Dr. Who – Sæson 2?

Efter premieredatoen bliver nye episoder frigivet hver lørdag.

Hvornår er alle afsnit ude?

Alle 8 afsnit af sæsonen er tilgængelige fra den 31. maj 2025.

LoadingTilføj Favoritlisten Favoritliste
JustWatch – Hvor kan det streames?
Back to top button
Close

Adblocker registreret

Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard