YouTube som rejse-tv: Her er en kanal du bør kende
DIGITALT.TV bringer dig masser af nyt om det seneste på streamingtjenesterne – men måske lidt for sjældent om YouTube. Det er egentlig en skam, for der findes faktisk en hel del velproduceret indhold på platformen, som sagtens kan matche det, du finder på betalingstjenester og traditionelle tv-kanaler.
I denne artikel vil jeg fremhæve en af mine personlige favoritter: den skotske YouTuber Steve Marsh, der i en årrække har drevet en meget populær rejsekanal. Hver lørdag kan du tage med Steve på tur – og af og til dukker der også bonusvideoer op i løbet af ugen. Det er hyggeligt og afslappende rejse-tv med fokus på destinationer, der ofte ligger lidt uden for de mest gængse turistspor. Og vigtigst af alt: Rejserne er ikke sponsorerede, så du får en mere autentisk og ærlig oplevelse.
England til USA cruise
Steve har ofte selskab kæreste Alicja senest i et England til USA cruise, en video over 1 time og 20 minutter, hvor du kommer med ombord på QUEEN MARY 2 fra Southampton til New York. Du kan se den herunder
Steve Marsh i Danmark
Steve har også været forbi Danmark på rejse, senest da han skulle med Smyril Line fra Hirtshals til Island. Videoen inkluderer blandt andet en lidt ufrivillig overnatning i Ålborgs festgade Jomfru Ane Gade. Se videoen herunder.
Her er hvad Steve Marsh selv fortæller om ham selv og sin kanal
📍 Hvem er Steve Marsh?
Steve er født i Glasgow og har boet flere steder i Skotland – bl.a. Edinburgh og Montrose – samt uden for UK i både Spanien og New Zealand. Han bruger sin egen rejsebaggrund til at skabe indhold med både personlighed og perspektiv.
🎥 Hvornår kommer der nye videoer?
Der uploades fast hver lørdag kl. 11 dansk tid. Af og til dukker der også en bonusvideo op i ugens løb, typisk om tirsdagen.
💸 Betaler han selv for rejserne?
Ja, alle rejser er 100 % egenbetalte. Han har kun én gang accepteret en kompensation i form af en gratis billet – og det var som erstatning for en tidligere fejl. Alle anmeldelser og oplevelser i videoerne er baseret på egne indtryk og erfaringer.
Kender du andre gode rejse kanaler på YouTube. Anbefal gerne nogle i kommentarfeltet længere nede.



