Branche-Nyt

Ulf Lund bliver ny kommerciel direktør i TV 2 Danmark

TV 2 har udpeget Ulf Lund som ny kommerciel direktør. Han tiltræder 1. januar 2026 og bliver samtidig en del af TV 2s direktion. Her får han ansvaret for at videreudvikle TV 2s distributionsmarked, styrke reklameforretningen og sikre TV 2s position i værdikæden.

Ulf Lund har mange års erfaring fra TV 2s distributionsmarked, blandt andet gennem 14 år som direktør i TDC-koncernen og fem år som direktør for det tidligere Boxer TV. De seneste seks år har han været en del af koncernledelsen i Norlys, hvor han har stået i spidsen for centrale dele af energi- og teleselskabets transformation. Han er oprindeligt uddannet advokat med speciale i medie- og underholdningsbranchen.

Ulf Lund overtager posten fra Stig Møller Christensen, der ved årsskiftet har valgt at give stafetten videre.

TV 2-direktør: Ulf er den rette til opgaven

TV 2s administrerende direktør Anne Engdal Stig Christensen siger:

”Ulf er den rette mand til at videreudvikle vores kommercielle forretning og både udfordre, værne om og nytænke vores værdikæde. Vi kender Ulf fra den anden side af bordet som en ordentlig, dygtig og motiverende leder, og med dyb viden og kendskab til tv-området og rettigheder. Vi har lavet en ambitiøs 2030-strategi, der kalder på en sund kombination af nytænkning og fastholdelse af de styrker, vi har i dag.”

Hun fremhæver samtidig, at TV 2 er på vej mod en ny organisations- og styringsmodel som led i 2030-strategien, og at direktionen skal styrkes med både kommerciel kompetence og digital transformation.

Ulf Lund: TV 2 er vigtig for danskerne

Ulf Lund ser frem til rollen:

”Det er en præmis i TV 2, at der kommer til at ske forandringer. Jeg går ind i den proces med stor energi og ser frem til at tage medejerskab for transformationen. I mere end 25 år har TV 2 spillet en vigtig birolle i mit arbejdsliv, men i det større billede er TV 2 selvfølgelig først og fremmest vigtig for danskerne.”

Han understreger betydningen af TV 2 i samfundet og peger på de krav, der følger af global konkurrence og ændret medieforbrug:

”Lige nu er TV 2 en kæmpe succes på stort set alle parametre. Men med global konkurrence og eksponentielle skift i medieforbruget, skal vi være i konstant bevægelse, hvis vi også skal være en lige så stor succes om fem eller 10 år. Det er det, TV 2s nye 2030-strategi handler om, og det glæder jeg mig vanvittig meget til at bidrage til.”

Kilde: TV 2 presse

I samme kategori

Back to top button
Close

Adblocker registreret

Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard