SkyShowtime Nyt

SkyShowtime præsenterer kommende 2025 nyheder

- Mere Landman, Dexter, Poker Face og Suits

SkyShowtime har netop offentliggjort deres ambitiøse program for efteråret og vinteren, der byder på en imponerende blanding af stjernespækkede Hollywood-hits, eftertragtede seriefortsættelser og nyt lokalt originalindhold. Med både længe ventede sæsonpremierer, eksklusive film og spritnye serier er der noget for enhver smag.

“Vi er glade for at kunne annoncere et væld af Hollywood-hits til streaming på SkyShowtime i løbet af de næste måneder sammen med noget af den bedste lokale storytelling,” udtaler Kai Finke, Chief Content Officer hos SkyShowtime. “Vi har en stjernerække af ultimativ underholdning på vej – fra prisvindende film til stærke dramaserier og spændende originalproduktioner.”

SkyShowtime i 12 måneder med 40 % rabat

Tilmeld dig inden 30. juni og få 40 % rabat i 12 måneder på SkyShowtimes Standard- og Premium-abonnementer. Reklamelink

Storladne comeback og nye sæsoner

Dexter: Resurrection

Et af de mest ventede gensyn er med Michael C. Hall i hovedrollen i Dexter: Resurrection, der får premiere den 12. september. Den ikoniske seriemorder vender tilbage med prominente navne som Uma Thurman og Peter Dinklage blandt gæstestjernerne.

Også Natasha Lyonne vender tilbage i rollen som Charlie Cale i sæson 2 af Poker Face, der har premiere allerede den 17. juli. Serien, skabt af Oscar-nominerede Rian Johnson, fortsætter med sine karismatiske gæsteroller og det velkendte mordgådeformat.

Taylor Sheridan, manden bag nogle af de mest populære dramaserier de seneste år, leverer endnu en gang med nye sæsoner af Tulsa King (sæson 3 med Sylvester Stallone), Mayor of Kingstown (sæson 4 med Jeremy Renner) og Landman (sæson 2 med Billy Bob Thornton, Demi Moore, Andy Garcia og Sam Elliott).

Nye serier og eksklusive film

Blandt de nye titler finder vi det spændingsfyldte drama All Her Fault med Sarah Snook og Dakota Fanning, actioneventyret Atomic med Alfie Allen og Samira Wiley, samt thrilleren The Iris Affair med Niamh Algar og Tom Hollander.

SkyShowtime har også sat fokus på krimi og true crime med Devil in Disguise: John Wayne Gacy og The Murder of JonBenét Ramsey. På komediefronten kan man glæde sig til Ted sæson 2 samt den nye mockumentary The Paper, skabt af Greg Daniels (The Office) og Michael Koman (Nathan for You), med Domhnall Gleeson og Sabrina Impacciatore i hovedrollerne.

Filmprogrammet imponerer også, hvor især gyseren Nosferatu, instrueret af Robert Eggers og med Bill Skarsgård og Lily-Rose Depp i front, skiller sig ud. Den har premiere den 22. september. Sommeren byder også på to store film: den prisbelønnede Anora og musicalfilmen Wicked med stjernerne Cynthia Erivo og Ariana Grande.

Lokalt originalindhold i vækst

SkyShowtime har i år satset stort på lokalt produceret indhold og lancerer en række nye originale serier. Det spanske drama Arcadia og den længe ventede Nails får premiere i efteråret, sammen med to polske serier: Glina – en nyfortolkning af en kultkrimi – og dokumentarserien Krychowiak: One Step from the Top.

Fra Sverige kommer den nye komedieserie Hvor Solen Altid Skinner, skabt af Felix Herngren (Solsidan), som får premiere den 10. november. Derudover vender den nordiske krimisucces Veronika tilbage med sæson 2.

Klassikere og fanfavoritter vender tilbage

SkyShowtime har også sikret sig rettighederne til at vise alle sæsoner af populære serier som Suits, der bliver tilgængelig fra den 17. juli, efterfulgt af spin-off serien Suits: LA, der får premiere den 28. august. Den amerikanske komedieklassiker The Office kan streames fra 20. juni.

Science fiction-fans kan glæde sig til sæson 3 af Star Trek: Strange New Worlds, der lander den 4. august, mens NCIS-universet udvides med den nye serie NCIS: Tony & Ziva, som har premiere senere på efteråret.

I samme kategori

Back to top button
Close

Adblocker registreret

Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard