Branche-Nyt

Gode priser og godt salg i fladskærme

FladskærmHvad der næppe ses alt for positivt fra fladskærmsproducenters og forhandleres side er til gengæld godt nyt for forbrugerne, for prisen på fladskærme er faldet markant de seneste år. På 6 år er prisen blevet reduceret med knapt 2/3.

På trods af prisfaldet så er fjernsynene blevet bedre og med mange flere features. Og deres betydning i hjemmene øges fortæller Brancheforeningen Forbrugerelektronik (BFE).- Tv’er har fået hovedrollen – ikke mindst fordi Smart TV smelter husstandens tv, computere, tablets og smartphones sammen. Så vi har forventninger om, at de sidste 5 års store salg af fladskærme vil fortsætte, siger BFE’s direktør Kurt Frausing.

BFE’s tal viser, at der i 2011 blev solgt 740.000 fladskærme; godt nok et fald fra rekordåret 2010 hvor tallet var 810.000, men i de 4 år 2008-11 som er årene uden der blev solgt billedrørs-tv, er der i alt solgt  2,96 millioner fladskærme.

Der findes i alt 6,2 millioner fjernsyn i de danske hjem, og af dem er 4,1 million fladskærme. Fjernsyn inklusiv dedikerede lydsystemer til tv på 6 år er gået fra en andel af markedet på 40 % til 70 %.

Stadig forventninger om pænt salg af fladskærme

Da der fortsat er 1,5 millioner billedrørs-tv, 1,2 millioner husstande uden HD-tv, 2,2 millioner husstande uden 3D-tv og 2 millioner husstande uden Smart TV, venter vi fortsat et pænt salg. Vores prognose for 2012 er derfor 720.000 fladskærme, siger Kurt Frausing, BFE.

Kilde: BFE DigiMail



I samme kategori

Back to top button
Close

Adblocker registreret

Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard