TV-NytTV 2 Play Nyt

Natasja for altid

Dokumentar

Torsdag den 4. september får dokudramaserien Natasja for altid premiere på TV 2 og TV 2 Play. Serien dykker ned i det tætte venskab mellem Natasja Saad og Karen Mukupa – og i den tragiske ulykke, der i 2007 kostede Natasja livet.

Den dansk-sudanske sanger og rapper Natasja Saad stod i 2007 på tærsklen til sit store gennembrud, da en bilulykke i Jamaica brat satte punktum for hendes liv – kun 32 år gammel. Med i bilen var hendes nære ven og musikalske partner Karen Mukupa, som overlevede ulykken og siden har levet med sorgen og skylden over tabet.

Nu, næsten to årtier senere, inviterer Karen Mukupa seerne med på en personlig og følelsesladet rejse i den nye tredelte dokudramaserie Natasja for altid. Serien er instrueret af Maya Albana og produceret af GODT Media med støtte fra Public Service Puljen.

Unikt arkivmateriale og dramatiserede nøglescener

Serien kombinerer hidtil usete private optagelser og arkivmateriale med dramatiserede scener, der genskaber vigtige øjeblikke i Natasjas og Karens liv. Skuespillerne Malaika Berenth Mosendane og Signe Thielsen portrætterer henholdsvis Natasja og Karen, mens Meike Bahnsen ses i rollen som Natasjas mor, Kirstine Saad.

Ud over Karen Mukupa selv medvirker en række af de personer, der stod Natasja nærmest – heriblandt Kirstine Saad, musikeren Pharfar og veninden Clara Kløvedal. De bidrager med førstehåndsberetninger og minder, som giver serien en stærk autenticitet og følelsesmæssig dybde.

Serien følger blandt andet Karen Mukupas rejse tilbage til Jamaica, hvor hun forsøger at bearbejde den sorg og skyld, der har fulgt hende siden ulykken.

Et musikalsk og kulturelt aftryk

Selvom Natasja Saads karriere blev alt for kort, efterlod hun sig et betydeligt aftryk på dansk musik og kultur. Hendes debutalbum I Danmark er jeg født, udgivet posthumt i 2007, indbragte fire Danish Music Awards året efter. Albummet rummer sange, der i dag har opnået millioner af streams og fortsat lever i den danske bevidsthed.

Natasja og Karen Mukupa var blandt de første kvinder på den danske hiphop- og reggaescene. De debuterede i 1992 som duoen No Name Requested og åbnede blandt andet for Queen Latifah. Sammen var de med til at bane vejen for nye generationer af kvindelige musikere og synliggøre mangfoldighed i dansk musik.

Instruktør Maya Albana udtaler:

“Natasja Saad og Karen Mukupa har en væsentlig betydning i dansk kulturhistorie. Med talent, mod og vildskab har de skabt rum for kvinder, der udfordrer det traditionelle billede af den danske sang. Det er vigtigt at fortælle deres historie.”

Episodebeskrivelser

Episode 1: Venner for livet

Teenagerne Karen og Natasja møder tilfældigt hinanden på en festival i starten af 90’erne og bliver med det samme uadskillelige. Natasja introducerer Karen til Christiania og musiklivet i København. De starter bandet No Name Requested og får samtidig et vildt tilbud, som forandrer deres musikalske skæbne. 17 år efter Natasjas tragiske død er Karen stadig i sorg.

Episode 2: Op med hovedet

Natasja har afsonet en dom for hashsmugling og beslutter sig for at gå en ny vej. Hun kaster sig ud i en uddannelse som jockey, men en alvorlig rideulykke sætter en stopper for den professionelle karriere. I stedet bliver mødet med Pharfar begyndelsen på et nyt musikalsk eventyr. I nutiden rejser Karen til Jamaica for at forsone sig med den fortid, der plager hende.

Episode 3: Succes og ulykke

Natasjas succes eksploderer. Alt det, hun har drømt om, er pludselig inden for rækkevidde, men kan hun administrere succesen? I Jamaica får Karen mulighed for at se fortiden i øjnene og møde manden, der kørte bilen på ulykkesnatten. Tilbage i Danmark mødes hun med Natasjas mor, Kirstine, til en ærlig snak om det traumatiske tab, de begge bærer på.

Hvor kan man se Natasja for altid?

Du kan streame ‘Natasja for altid‘ på TV 2 Play fra 4. september 2025

LoadingTilføj Favoritlisten Favoritliste
Kilde: TV 2 presse

Få en Billig TV-Pakke
Vælg dine 4 favorit tv-kanaler og spar 50 kr. i 6 måneder – kun 244,-/md.
Reklame-link

sshow
Back to top button
Close

Adblocker registreret

Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard