Nyt på Viaplay februar 2024
Viaplay har i februar blandt andet premiere på den nye komedieserie Based on a true Story med Kaley Cuoco. Du kan også blandt andet se komediefilmen No Hard Feelings med Jennifer Lawrence og der er sæsonpremiere på Chicago serierne.
Filmen følger en uforglemmelig nat i politibetjent Ray Mandels liv i Los Angeles, mens han jagter to politimordere, der er på fri fod. I løbet af natten må Mandel i et desperat kapløb med tiden finde en forsvundet pige, mens han og hans makker Nick Holland strejfer om i Los Angeles’ farlige gader i deres politibil, kun beskyttet af nogle tynde lag metal og glas.
Joan (Lesley Manville) og Tom (Liam Neeson) har været gift i mange år. Ægteparrets kærlighed rummer den styrke og ro, der opstår af at dele et helt liv sammen. Da Joan bliver syg, kommer deres kærlighed og stærke bånd på prøve, og de må møde dagligdagen med humor og elskværdighed for at overleve et år med modgang.
Tom Hardy vender tilbage som den dødbringende Venom, en af MARVELS største og mest komplekse karakterer. På jagt efter sin næste, store historie lander journalisten Eddie Brock et eksklusivt interview med Cletus Kasady (Woody Harrelson), som sidder på dødsgangen for mord. Cletus opdager Eddies hemmelighed og bliver vært for Carnage, en truende og frygtindgydende symbiot.
Den 8-årige Peter plages af mystiske, konstante bankelyde, bankelyde der kommer inde fra væggen på hans værelse – bankelyde som hans forældre insisterer på, blot er en del af hans livlige fantasi. Efterhånden som Peters frygt intensiveres, begynder han at tro at forældrene gemmer på en forfærdelig og farlig hemmelighed, som er gemt inde bag væggene.
Midt i en verden af britisk politik i 1960’erne og 70’erne, står Golden Globe- og BAFTA-vinderen
Hugh Grant i spidsen for en fremragende rollebesætning i A Very English Scandal baseret på den
sande historie om et britisk parlamentsmedlem, der blev forsøgt og senere frikendt for at have
sammensværget om at myrde en af hans tidligere elskerinder.
Jeremy Thorpe (Grant) er lederen af det liberale parti. Han er den yngste mand til at stå i spidsen
for et politisk parti i 100 år, men han lever på en løgn – skjuler sin affære med Norman Scott (Ben
Whishaw – The Hour, Fargo, Criminal Justice) i en tid, hvor homoseksualitet stadig er ulovligt. Da
Scott truer med at afsløre deres forhold, beslutter Thorpe sig for en drastisk plan. Den vil i sidste
ende føre til afsløringer af hemmeligheder og bliver et skelsættende øjeblik i Storbritanniens
sociale og politiske liv.
Skrevet af John Preston (Stonehouse, også på BritBox). Grant og Whishaw vandt begge en Emmy
for henholdsvis bedste mandlige hovedrolle og bedste mandlige birolle for deres præstationer i A
Very English Scandal. Birollerne består af en stjernespækket flok, hvor blandt andre Alex Jennings
(The Crown), David Bamber (Rom) og Patricia Hodge (Miranda, Mordet i Provence) optræder
Fra instruktør Jason Reitman og producer Ivan Reitman kommer det næste kapitel i det originale Ghostbusters-univers. I Ghostbusters: Afterlife, da en enlig mor og hendes to børn kommer til en lille by, begynder de at opdage deres forbindelse til de oprindelige ghostbusters og deres bedstefars hemmelige eftermæle. Filmen er skrevet af Gil Kenan & Jason Reitman.
Nu får Viaplays seere en ekstraordinær mulighed for at opleve Max Verstappen som aldrig før, med et intimt indblik i hans liv udenfor Formel 1 banen. Efter sidste års roste og succesfulde dokumentar ‘Max Verstappen – Anatomy of a Champion’ har Viaplay og Verstappen nu skabt en eksklusiv ny serie, der giver et unikt indblik i livet som tredobbelt verdensmester. Verstappen er blevet et fænomen i en sport, der allerede er rig på legender, og hans dominerende præstationer og enestående evner skiller sig ud på bemærkelsesværdig vis, selv blandt de allerbedste kørere i verden. Den ekstraordinære mentalitet kommer ligeledes til udtryk i de projekter den ambitiøse hollænder dyrker ved siden af livet som verdens bedste Formel 1 kører, hvilket Viaplay nu dokumenterer i ny original serie.
Max Verstappen hinsides F1
Gennem tre fængslende 30-minutters episoder, afslører serien flere mindre kendte sider af verdensmesteren, der normalt ikke fanges på kamera. Hver episode fremhæver en forskellig facet af Verstappens passion ved siden af Formel 1 og giver et indblik i hans karakter og enestående evner. Ved at fordybe os i disse sider af Verstappens liv, får man en dybere forståelse af den globale superstjerne og ser helt nye sider af hans kærlighed til motorsport og forretningen bag brandet ‘Verstappen’.
I ‘Max Verstappen – Off the Beaten Track’ overværer vi bl.a. Max’ indtog i holdejerskab med ‘Verstappen.com Racing’, med eksklusive behind-the-scenes optagelser, der viser Max som både mentor og testkører for vennen Thierry Vermeulen i DTM-serien. Serien fanger også spændingen ved sim-racing og udforsker Verstappens dedikation til hans eget ‘Team Redline’. Til sidst undersøger vi hans forretningsmæssige snilde, der er guidet af manager Raymond Vermeulen, og dybt inspireret af Red Bull-stifter Dietrich Mateschitz.
Et ekstraordinært samarbejde
Max Verstappen:
– At samarbejde med Viaplay på ‘Off the Beaten Track’ har været en utrolig rejse. Serien viser en side af mig, der ofte forbliver uset i forhold til mit liv på Formel 1-banen. ‘Off the Beaten Track’ giver et anderledes indblik i mit liv, min kærlighed til forskellige former for motorsport og de mennesker, der inspirerer mig. Jeg er stolt over at samarbejde med Viaplay om at bringe denne unikke serie ud til seerne.
Peter Nørrelund, Viaplay Group EVP og Chief Sports & Business Development Officer:
– Vores samarbejde med Max Verstappen på ‘Off the Beaten Track’ er et eksempel på vores engagement i at levere eksklusivt og fængslende indhold til vores kunder. Serien viser en side af Max, der går ud over det vi normalt ser i Formel 1. Her handler det ikke kun om racerkørsel, men flere andre aspekter, der også skaber en global superstjerne. Viaplay tilbyder seerne et intimt indblik i Max’ passioner og interesser uden for banen, og vi fremhæver dybden af hans karakter og den lidenskab, der driver hans succes. Vi er stolte af at præsentere denne unikke og fængslende serie, der tilføjer en ekstra dimension til Max Verstappen.
Den nye serie har premiere d. 15. februar
‘Max Verstappen – Off the Beaten Track’ episode 1. får premiere eksklusivt på Viaplay den 15. februar, efterfulgt af episode 2. og 3. der udkommer i de efterfølgende uger. Følg med på en spændende rejse ind i Max Verstappens verden.
I denne serie baseret på virkelige hændelser følger vi parret Ava (Kaley Cuoco) og Nathan Bartlett (Chris Messina). De venter deres første barn og kæmper for at få enderne til at mødes. Ava er en hårdtarbejdende ejendomsmægler, der er besat af true crime-shows, mens Nathan arbejder som tennistræner i den lokale countryklub og drømmer om sine tidligere glansdage som tennisstjerne.
Da en seriemorder hærger deres forstadskvarter, ser Ava og Chris en chance for at vende tingene og starter deres egen podcast for at kommunikere med morderen og få eksklusiv indsigt i hans metoder, motiver og forbrydelser. Problemerne hober sig hurtigt op, da parret bliver draget ind i morderens forbrydelse, mens de skal være et skridt foran politiet uden at risikere sikkerheden for deres venner, familie eller dem selv.
Vi har alle en superhelt gemt inden i, og den kan vise sig med lidt magi. I Billy Batsons (Asher Angel) tilfælde består magien i at råbe et ord: SHAZAM! som forvandler den kvik forældreløse 14-årig til den voksne superhelt Shazam (Zachary Levi), takkede være en gammel troldmand (Djimon Hounsou). Han er fortsat et barn inderst inde, men i Shazams superkrop gør han det, alle børn med superkræfter ville gøre: Have det sjovt! Kan han flyve? Har han røntgensyn? Kan han affyre lyn med hænderne? Kan han pjække fra prøven i samfundsfang?
Andre premierer på Viaplay i februar
Listen herunder er fra Viaplay Sveriges pressemeddelelse, da vi ikke har fået nogen fra Viaplay DK. Så med forbehold for forskelle i forhold til Danmark.
1. februar
Umulige jernbaner
Rizzoli & Isles
Sprutte-Patruljen
Redemption
Dredd
Juliet, Naked
Jobs
Before I Go To Sleep
Dame, Konge, Es, Spion
Come and Find Me
Sinister
17 Again
The Son of No One
Lucky Number Slevin
3 Ting
Seraphim Falls
Blood Ties
Inheritance
Bronson
Legend
Lawless
The Imitation Game
12 Years a Slave
Running Scared
De forbandede år
Non-Stop
Parker
Peppermint
Mother’s Day
Brick Mansions
Unlocked
20. Februar
The Slap – Serie
26. Februar
Patrick Melrose – Serie



