Nyt på Netflix i november 2022
Netflix serien Young Royals er snart tilbage med sin anden sæson. Netflix melder at seriens sæson 2 kan ses fra 1. november.
Young Royals havde premiere helt tilbage i juli 2021, så der er altså gået noget tid før Netflix var klar med nye afsnit.
Sæson 2 starter efter juleferien hvor prins Wilhelm og resten af hans klassekammerater er tilbage på Hillerska. Da Wilhelm forsøger at hævne sig på August og vinde Simons tillid tilbage, skaber han nye problemer for kongefamilien, der truer med at ryste hele kongeriget…
Blockbuster var, som de fleste nok husker, engang en fysisk filmudlejnings virksomhed. Den historie genopliver Netflix nu i en ny komedieserie netop med titlen Blockbuster.
Serien har Melissa Fumero og Randall Park i hovedrollerne.
Randall Park spiller Timmy Yoon, der driver landets sidste Blockbuster Video-butik. Her kæmper Timmy og personalet for at forblive relevante. Den eneste måde at få succes på er at minde om, at de kan tilbyde noget, som de store globale giganter mangler: menneskelig kontakt.
Melissa Fumero spiller Eliza, Timmys betroede højre hånd, der forlod Harvard efter et semester for at stifte familie. Hun er en dedikeret mor med et vaklende ægteskab.

Rollelisten inkluderer også Tyler Alvarez som aspirerende filmskaber Carlos, Madeleine Arthur som den naive, men økonomisk kyndige Hannah.

Olga Merediz som den uofficielle moderfigur Connie.

JB Smoove som stripcenter og partybutiksejer Percy (også Timmys bedste ven) samt Kamaia Fairburn som Percys smarte og til tider skræmmende teenagedatter, der arbejder i Blockbuster med Timmy.
Der er 10 episoder på vej fra 3. november.
Now a detective-for-hire like her infamous brother, Enola Holmes takes on her first official case to find a missing girl, as the sparks of a dangerous conspiracy ignite a mystery that requires the help of friends — and Sherlock himself — to unravel.
Med: Millie Bobby Brown, Henry Cavill, David Thewlis, Louis Partridge, Susan Wokoma, Adeel Akhtar, Sharon Duncan-Brewster and Helena Bonham Carter
Serien Manifest blev droppet af NBC efter tre sæsoner og uden en egentlig afslutning, men så trådte Netflix til og lovede en fjerde og sidste sæson. Den har nu fået premieredato og det bliver fra 4. november at du kan se med.
Netflix frigiver sæsonen i to omgange i lighed med seneste Stranger Things sæson. Du får første halvdel af de i alt 20 episoder 4. november, mens resten først kommer senere.
Manifest startede som sagt ud som NBC serie og var derfor oprindeligt at finde hos Viaplay, men nu har Netflix altså de tre gamle sæsoner og den nye sæson 4 fra 4. november.
Kender du ikke præmissen for serien, så her kort om handlingen: Da et fly på mystisk vis lander, flere år efter det lettede, vender passagererne tilbage til en verden, der fortsatte uden dem, og møder en mærkelig, ny virkelighed.
De fleste af hovedrollerindehaverne er tilbage såsom Melissa Roxburgh, Josh Dallas og J.R. Ramirez. Jack Messina, der spillede den unge Cal Stone, bliver erstattet af en ældre skuespiller, Ty Doran, på grund af det to-årige tidsspring.
Netflix offentliggør nu traileren til den femte sæson af The Crown, der introducerer et helt nyt hold af skuespillere, heriblandt Imelda Staunton i rollen som Dronning Elizabeth II.
The Crown er baseret på historiske begivenheder og dramatiserer historien om Dronning Elizabeth II og de politiske og personlige begivenheder, der har formet hendes regeringstid. I dette nye årti står kongefamilien muligvis overfor deres største udfordring til dato, da offentligheden åbenlyst stiller spørgsmålstegn ved deres rolle i 90’ernes Storbritannien.
Dette turbulente årti for kongefamilien er blevet veldokumenteret og fortolket af journalister, biografiforfattere og historikere. Som Elizabeth Debicki, der spiller rollen som Prinsesse Diana, forklarer: ”Det er det fantastiske ved at spille disse mennesker på netop dette tidspunkt – for på hele rejsen, og på tværs af alle sæsoner af The Crown, er det netop her, hvor vi har mest visuelt materiale af kongefamilien. I 90’erne blev alt filmet, og det var her, den 24-timers nyhedscyklus blev født, så der er bare en utrolig mængde indhold, vi har adgang til.”
Med denne sidste udskiftning af skuespillere udtaler Dominic West, der spiller Prins Charles: ”Jeg tror, at folk forstår, fordi der har været udskiftning af skuespillere hver anden sæson, at det her ikke er en imitation. Det er en fremkaldelse af en karakter.”
Ligesom sin karakter håber Imelda Staunton (Dronning Elizabeth II), at hun har levet op til sin pligt over for publikummet: ”Det, der har været fedt, og som jeg håber, at jeg kan leve op til, er, når folk siger: ’Jeg glæder mig virkelig til at se hende som dronningen’. Så lad os håbe, at det bliver, som de ønsker – der er i hvert fald ikke mere, jeg kan gøre ved det nu!”
Capturing the Killer Nurse dokumentarfilmen følger op på filmen The Good Nurse på Netflix og afslører, hvordan efterforskerne beviste, at sygeplejersken Charles Cullen dræbte sine patienter – og hvor tæt han var på at slippe af sted med det.
Samuel L. Jackson, Laurence Fishburne, Whoopi Goldberg and Zendaya are just some of the stars who appear in Elvis Mitchell’s “Is That Black Enough for You?!?” Netflix documentary. How did one decade change American cinema – and culture – forever? Elvis Mitchell explores the history of Black representation and the cultural impact of witnessing unapologetic Blackness.
De otte episoder følger de mystiske omstændigheder omkring et immigrantskibs rejse fra Europa til New York. Passagererne, der alle har forskellige baggrunde og nationaliteter, er forenet gennem deres håb og drømme om et nyt århundrede og en fremtid i udlandet. Da de midt på det åbne hav støder på et andet skib, der har været forsvundet i månedsvis, tager deres rejse en uventet drejning. Det, de finder ombord, vil gøre deres vej til det forjættede land til en mareridtslignende gåde, der forbinder hver af passagernes fortid gennem et spind af hemmeligheder.
Netflix har 22. november premiere på dokumentarserien Universet, hvor du får den bemærkelsesværdige historie om vores univers gennem milliarder af år og historiens tætte forbindelse til livet på Jorden.
Morgan Freeman er fortæller på serien der bruger banebrydende animation til at dramatisere de spektakulære himmelkræfter, der genererede vores solsystem, mens moderne kamera- og CGI-teknologi bringer publikum helt tæt på nogle af de mest ikoniske, karismatiske dyr på Jorden.
Der er seks afsnit i serien.
The Swimmers tells the true story of swimming sisters Yusra and Sarah Mardini’s miraculous journey as refugees from war-torn Syria, all the way to the 2016 Rio Olympics.
Med: Manal Issa, Nathalie Issa, Ahmed Malek, Matthias Schweighöfer, Ali Suliman, Kinda Alloush, James Krishna Floyd and Elmi Rashid Elmi
Wednesday an upcoming Netflix series from the imagination of Tim Burton. WEDNESDAY — starring Jenna Ortega in the title role, alongside Catherine Zeta-Jones, Luis Guzman, Gwendoline Christie, Christina Ricci and more — is a sleuthing, supernaturally infused mystery charting Wednesday Addams’ years as a student at Nevermore Academy.









