Nyt på C More i marts 2023
Marts på C More byder på den nye Beck film – Noget for noget, der får premiere 17. marts. Tjek også de mange britbox premierer du kan se med dit C More abonnement.
Uger efter det dødbringende angreb på Fortress Camp, gennemfører Robert (Bruce Willis) en vovehals redningsaktion for at befri Sasha (Natali Yura), som er enke efter hans gamle ærkefjende Balzary (Chad Michael Murray). Men da Sasha er tilbage i lejrens bunker, ser det ud til, at hun har sine egne bedrageriske planer. Da et nyt angreb bryder ud, konfronteres Robert med et kendt ansigt, som han troede, han aldrig ville se igen.
Da 23-årige Emma Hedges vender tilbage til Skotland for at begynde at arbejde som laboratorieassistent ved Scottish Institute of Forensic Science, tilmelder hun sig et onlinekursus for at forberede sig til sit nye job, men opdager hurtigt, at et af hendes fiktive casestudier har en chokerende forbindelse til sin fortid.
Med Martin Compston (Ripper Street, Line of Duty) og BAFTA-vinderen Molly Windsor (Cheat, Three Girls) i hovedrollerne er Traces et spændingsfyldt drama fortalt fra et nyt synspunkt – hvor retsmedicin er i centrum. Skrevet af Amelia Bullmore (Scott og Bailey, This Life) og baseret på en original idé af den bedst sælgende krimiforfatter Val McDermid, spiller den også Laura Fraser (Breaking Bad), Jennifer Spence (You Me Her) og Laurie Brett (EastEnders) .
The Confessions of Frannie Langton udviklet af forfatteren Sara Collins fra hendes prisvindende roman af samme navn og sat mod den blændende overdådighed i det georgiske London.
I en misforstået og monstrøs gestus bliver Frannie foræret til Benham af manden, der ejer hende, John Langton, og finder sig selv fanget i en dybt urolig husholdning. Efterhånden som plottet drejer, tager begivenhederne en skæbnesvanger drejning, da familien Benham bliver fundet myrdet i deres senge, og Frannie bliver hovedmistænkt.
Up-coming skuespillerinden Karla-Simone Spence (Blue Story, Wannabe) har i rollen som Frannie, dramaets unge hovedperson født ind i et liv i slaveri, men kæmper for at fortælle sin egen historie. Hun får selskab af Sophie Cookson (The Trial of Christine Keeler, Kingsman: The Secret Service) som Marguerite Benham, Patrick Martins (Redemption, Blasts From the Past) som Olaudah “Laddie” Cambridge, Stephen Campbell Moore (War of the Worlds, The One) som George Benham og Steven Macintosh (Lock, Stock and Two Smoking Barrels, Luther) som John Langton. Et stærkt periodedrama med et mordmysterium og en fortælling om forbudt kærlighed i sin kerne, The Confessions of Frannie Langton blev filmet i Yorkshire, England.
I sæson otte af Heartbeat forsøger Greengrass at inddrive en gæld, men ender med at sidde fast med en python ved en fejltagelse. Joyriders stjæler en bil uden for pubben, Neil og Maggie forpligter sig, og en respektabel bankdirektør er hjemsøgt af fortiden, mens Mike prøver at bevare freden mellem et bondepar og deres nye naboer. I dette populære komediedrama flettes krimi og medicinske historielinjer sammen med et væld af farverige karakterer, som seerne tog til deres hjerter, og kan prale af et vidunderligt nostalgisk soundtrack. Heartbeat, der kørte i mere end to årtier, blev et af Storbritanniens mest succesrige langvarige tvshows og tiltrak et toppublikum på 14 millioner. Du kan også binge sæson 1 til 7 af Heartbeat på BritBox.
Udspillet i 1960’erne og baseret på romaner af Alan Hunter, har dette populære langvarige krimidrama Martin Shaw (Judge John Deed, Strike, The Long Call) i hovedrollen som Inspector Gently, en gammeldags detektiv, der kommer overens med 1960’ernes Storbritannien. Efter mordet på sin kone af den berygtede gangster Joe Webster, overvejer Gently at gå på pension, indtil han får kendskab til Websters plan om at deltage i begravelsen af et mordoffer i det nordlige England, og beslutter sig for at tage en sidste sag. Sammen med den lokale detektiv DS John Bacchus (Lee Ingleby – Line of Duty, Crossfire) må han opspore Webster, mens han forsøger at håndtere sin egenrådige nye assistent og holde ham på rette vej.
Beck er stærkt tilbage med 48. film i rækken og desuden er seriefavoritten Steinar Hovland (Kristofer Hivju) tilbage og havnet midt i handlingens centrum.

Steinar og Josef (Martin Wallström) får til opgave at efterforske et dødsfald på et loppemarked, som tager en uventet drejning, da Säpo er usædvanligt interesseret i sagen.
Mere om handlingen i Beck – Noget for Noget
En mand bliver fundet død på et loppemarked i det sydlige Stockholm. Til at begynde med ligner det et almindeligt røveri, der er gået galt, men efterforskningen tager en uventet drejning, da Säpo uventet blander sig i sagen. Kent Larsson (Danilo Bejarano) fra Säpo vil have del i al information, som Beck-gruppen kommer frem til og Martin (Peter Haber) indvilliger i at dele oplysninger, med krav om noget for noget – tjenester og gentjenester helt enkelt. Hvad Beck-gruppen ikke ved er, at sagen handler om rigets sikkerhed.
Steinar (Kristofer Hivju) er tilbage i Stockholm efter et længere ophold hjemme i Norge og sammen med Josef (Martin Wallström) leder han efterforskningen af mordet på loppemarkedet, som styrer Beck-gruppen på kollisionskurs med Säpo.
Jenny (Anna Asp) kæmper for at beholde forældremyndigheden over sit barn. Hennes eks har hyret en advokat og begæret fuld forældremyndighed over deres barn. Hun mener, at Jenny er en dårlig og uansvarlig forælder, der prioriterer sit arbejde først. Jorden skælver under den ellers så fattede og stabile Jenny og hun tvinges til at træffe en tung og meget svær beslutning. En beslutning som kommer til at påvirke hele Beck-gruppen.
I øvrige roller ses blandt andre Jennie Silfverhjelm, Måns Nathanaelson, Jonas Karlsson, Ingvar Hirdwall, Elmira Arikan og Happy Jankell.
Alle de øvrige 47 Beck-film er allerede tilgængelige – kun på C More.
Med Amara Karan (The Night Of, The Darjeeling Limited, Goodness Gracious Me) i hovedrollen som Leila Hussain, den første muslimske politibetjent i den fiktive nordirske by Port Devine, indeholder hvert afsnit af Hope Street en selvstændig lokal krimi. Serien følger også Leila og hendes nye kollegaer, mens de beskæftiger sig med en række spørgsmål i den smukke kystby og har et ensemblebesætning, der omfatter Ciaran McMenamin (Primeval), Niamh McGrady (The Fall), Kerri Quinn (Coronation Street) og Aaron McCusker (Skamløs)
I det anmelderroste periodedrama Parade’s End medvirker Emmy, BAFTA og Olivier Awardvindende skuespiller Benedict Cumberbatch i hovedrollen sammen med en stjernespækket birolle med Rupert Everett, Miranda Richardson, Roger Allam og Rebecca Hall. Baseret på romaner af Ford Madox Ford, kredser Parade’s End om kærlighedstrekanten mellem en engelsk aristokrat, hans selvcentrerede socialistiske kone og en idealistisk ung suffragette, og udspiller sig på den traumatiske baggrund fra Første Verdenskrig
En mørk komedie, der af britiske medier er beskrevet som “uhyggeligt underholdende” og “fantastisk sjov”, er tilbage med endnu en blodig sæson med en fantastisk række af større gæstestjerner.
I sæson 2, der lanceres på BritBox, vender Greg Davies (fra bl.a. The In Betweeners og Taskmaster) tilbage som Paul ‘Wicky’ Wickstead. En midaldrende kriminel gerningsmand, der vasker op efter grusomme mord og alt for tidlige dødsfald. For ham er et blodbad og en tur på pubben lig med en dags arbejde!
I anden sæson af denne sitcom med et blodigt twist får Davies selskab af et væld af gæstestjerner, herunder Zoë Wanamaker (fra bl.a. Britannia og My Family), Harriet Walter (fra bl.a. This Is Going to Hurt og Succession), Simon Callow (fra bl.a. Four Weddings and a Funeral, samt Outlander), John MacMillan (fra bl.a. House of the Dragon) og 80’ernes musikstjerne Shakin’ Stevens, samt Zita Sattar (fra bl.a. Years and Years), som gentager rollen som politisergenten Ruth Edwards.
Se sæson 1 af The Cleaner on demand på BritBox eller C More allerede nu.



