Ny TV 2-dramaserie om dronning Margrethe er nu færdigoptaget
Optagelserne til TV 2’s kommende dramaserie Margrethe er nu afsluttet, og dermed kan danskerne begynde at se frem til en ambitiøs og menneskelig fortælling om pigen, der blev født den 16. april 1940 – midt under besættelsen – og som senere blev Margrethe 2. af Danmark.
Et menneskeligt blik bag de bonede gulve
Serien tager sit udgangspunkt i Margrethes fødsel i et Danmark præget af krig og usikkerhed. I stedet for at fokusere på pomp og pragt, går Margrethe tæt på det personlige og familiære:
“Det, der har interesseret os mest, er ikke alt det storslåede og guldbelagte, men det menneskelige indblik i, hvordan det er at være en del af en sådan familie,” siger executive producer Meta Louise Foldager Sørensen.
Seerne følger hverdagen på Amalienborg, relationerne i den kongelige familie – og også livet blandt hoffets ansatte – mens verden udenfor slottene er i opbrud.
Fra prinsesse til tronarving
Serien begynder i 1940 og strækker sig frem til 1953, hvor Margrethe som ung teenager bliver udpeget som tronarving. Dermed fortæller serien historien om en barndom og ungdom, hvor skæbnen fra starten var fastlagt, men hvor identitet, ansvar og familiebånd formes under ekstraordinære vilkår.
TV 2’s senior executive producer Pernille Bech Christensen understreger seriens brede relevans:
“Vi har alle et forhold til dronning Margrethe 2., uanset om man er tilhænger eller modstander af monarkiet. Det er en serie, vi kan samles om.”
Stærkt cast som den kongelige familie
Serien byder på et markant og stjernebesat ensemble:
- Nikolaj Lie Kaas som Frederik 9.
- Josefin Asplund som Dronning Ingrid
- Kirsten Lehfeldt som Dronning Alexandrine
- Henrik Larsen som Christian 10.
Margrethe selv spilles af flere forskellige børneskuespillere. Derudover medvirker blandt andre Marie Reuther, Marco Ilsø, Thure Lindhardt, Klaus Bondam og Johan Olsen.
Erfarne kræfter bag kameraet
Margrethe er udviklet ud fra en idé af Søren Sveistrup. Thor Bjørn Krebs er hovedforfatter, mens Mogens Hagedorn er konceptuerende instruktør. Serien produceres af SAM Production i samarbejde med Ahil Films.
Premiere i 2027
Serien består i første omgang af seks afsnit og forventes at få premiere på TV 2 Play og TV 2 i 2027.








