Branche-Nyt

Køb tv-kanaler for en dag: Disney sætter foden ned overfor amerikansk TV udbyder

Tidligere på måneden lancerede Sling TV i USA et nyt dagsbaseret streamingabonnement, der giver brugere adgang til et udvalg af kabelkanaler i 24 timer for kun 5 dollars eller weekend pass til $9.99. Tilbuddet, kendt som Day/Weekend Pass, forventes især at tiltrække sportsfans, da man kun behøver at betale på dage med store kampe – et langt billigere alternativ til månedlige abonnementer.

Ifølge mediet Deadline, så har Disney, der ejer ESPN sportskanalerne, nu anlagt sag mod Sling TV. Disney hævder, at dagspris tilbuddet overtræder deres licensaftale. “Sling TVs nye tilbud, som de har gjort tilgængelige uden vores viden eller samtykke, overtræder vilkårene i vores eksisterende licensaftale,” udtaler en Disney-talsmand til Deadline. “Vi har bedt retten kræve, at de overholder vores aftale, når de distribuerer vores programmer.”

Sling TV afviser anklagerne og siger til Deadline, at de er stolte af at lancere de nye dagskort, som er “designet til at redefinere streaming og give seerne mere fleksibilitet, mere valgfrihed og mere kontrol over, hvordan de ser live-TV.”

Disney har netop lanceret en ny sportsfokuseret streamingtjeneste, der giver adgang til alle ESPN’s lineære kanaler, såsom ESPN, ESPN2 og ESPNews, til 30 dollars om måneden. Det er tydeligt, at Disney ønsker at sikre succes for deres nye satsning, og et konkurrerende 5 dollars dags eller weekendabonnement potentielt kan blive en konkurrent.

Der findes ikke et direkte dansk eksempel, men samme udfordring ville formentlig opstå i Danmark. Hvis man forestiller sig, at en dansk tv-udbyder begyndte at sælge kanaler fra Viaplay Group på samme måde som Sling TV – altså kort tidsbaserede adgangspakker – ville det formentlig ramme de samme begrænsninger.

Licensaftalerne for lineære kanaler indeholder typisk vilkår om, hvordan kanaler må distribueres, og sandsynligvis ville Viaplay reagere på samme måde som Disney, hvis deres sportskanaler blev solgt i billige dagspakker uden deres samtykke.

Kilde: Deadline

I samme kategori

Back to top button
Close

Adblocker registreret

Kære besøgende, DIGITALT.TV er et énmandsforetagende, der er afhængigt af reklameindtægter for at kunne fortsætte driften. Jeg beder dig venligst om at deaktivere din Adblocker på denne side. Uden reklameindtægterne har jeg desværre ikke mulighed for at holde siden kørende. På forhånd tak for din forståelse og støtte. Webredaktør Bo Kjærgaard