Homey leverer nu Energy Dongle og klar med Energioversigt

Homey lancerer nu officielt deres Energy Management sammen med en ny hardware-enhed: Homey Energy Dongle, som integrerer aflæsninger fra P1-smartmålere direkte i Homey.
Homey Energy Dongle er tilgængelig til 329,- kroner. Den fungerer med alle P1-smartmålere, som er de mest almindelige i Europa. Donglen stream’er live data om energiforbrug til Homey og tilsluttes lokalt til Homey Pro eller via skyen til Homey Cloud-tjenesten. Den kan også bruges med en gratis Homey-konto, og den inkluderer en P1-splitter, så brugere kan tilslutte en ekstra P1-målingsenhed uden behov for yderligere adaptere eller omkostninger.
Mere info om P1 tilgængelighed kan findes her
Den nye funktionalitet til energistyring fungerer naturligvis sammen med Homey Energy Dongle, men også med alle andre Homey-kompatible strømforbrugsmålere, solcelleinvertere, elbiler (EVs), hjemmebatterier og apparater.
Energioversigt i Homey
Den nye energifane i Homey er nu ude af beta fasen og officielt lanceret. Den giver nyttig indsigt i energisituationen i hjemmet, og med flotte, letlæselige diagrammer kan brugerne overvåge deres hjems live el-, gas- og vandforbrug og få indsigt i, hvad deres smartmåler registrerer. Det er også meget nemt at se tilbage i tid for at få et overblik over, hvordan energiforbruget har ændret sig.
Systemet holder også øje med solenergi, overvåger opladning af elbiler og viser energiforsyning til eller forbrug fra elnettet. Brugere kan også tilslutte et smartbatteri for at få et komplet energioverblik og kan se de største energiforbrugere. Derudover kan Homey vise energiudgifter baseret på de kontraktpriser, brugeren indtaster én gang.
Med denne nye funktionalitet gør Homey det nemmere end nogensinde at holde styr på energiudgifter og forbrug i hjemmet, samtidig med at det er muligt at tage bæredygtige valg for fremtiden.
Både Homey Energy Dongle og den nye Homey Energy-fane vil fungere med det seneste
generation Homey Pro (2023) og Homey Cloud-tjenesten (Gratis og Premium).