Ejendomsmægler afløser Lene Beier i TV 2 program
Lene Beier har udover Landmand søger Kærlighed også været vært på programmet ‘Vi drukner i rod’ på TV 2. Med sit nye hotel eventyr i Østrig er der dog ikke tid til de to programmer og mens den tidligere ‘Bachelorette’ Sofie Martinusen er ny vært på Landmand søger kærlighed, så melder TV 2 nu at en skærmkendt Ejendomsmægler bliver ny vært på Vi drukner i rod.
Valget er faldet på ejendomsmægler Sara Lygum der siden 2013 har hun været kendt i den brede offentlighed som vært på programmet ‘Beliggenhed, beliggenhed, beliggenhed’.
– Jeg synes jo, at boliger også er lig med ”hjem”. Det handler om at bo steder, hvor vi har det godt, og om man kan bo sig til at få det bedre. Det synes jeg, er virkelig interessant, siger hun til tv2.dk.
Ifølge Sara Lygum kan programmet noget ganske særligt. Det kan nemlig både være underholdende og meningsfyldt. Hyggeligt og svært.
Hyggeligt, fordi det er sjovt og spændende at se en forvandling. Svært, fordi rodet ofte knytter sig til større eller mindre livskriser i deltagernes liv.
Og dem, altså deltagerne, har Sara Lygum stor respekt for.
-Vi lever i en verden, hvor alting ofte ser meget perfekt ud udadtil. Der, synes jeg, det er fantastisk, at nogen tør stå frem og sige: “Det kører altså ad helvede til herhjemme. Vi roder”. Det kan måske få andre til at kaste noget af skammen af sig, når det kommer til ikke altid at være perfekt, siger hun.
‘Vi drukner i rod’ har kørt i fire sæsoner indtil videre. I sæson 4 måtte Pelle Emil Hebsgaard faktisk træde til som vært, da Lene Beier var nemlig faldet ned ad trappen på sit alpehotel i Østrig.



