Robert Prisen 2018 – Se uddelingen her

| torsdag 01. feb, 2018 18:00 | opdateret 05. feb, 2018 kl. 6:41 | 0 Kommentarer

Robertpriserne uddeles søndag 4. februar i København og Blockbuster streamer showet live via YouTube. Du kan se med herunder.

Video Thumbnail

ROBERT PRISEN 2018 – LIVE

Du kan også som YouSee kunde se uddelingen live på YouSee’s Event Kanal

  • Året danske spillefilmDen utrolige historie om den kæmpestore pæreEn frygtelig kvinde

    Mens vi lever

    Underverden

    Vinterbrødre

     

    Årets børne- og ungdomsfilm

    Danmark

    Den utrolige historie om den kæmpestore pære

    Jeg er William

    Sikke et cirkus

    Team Hurricane

     

    Årets instruktør

    Annika Berg / Team Hurricane

    Christian Tafdrup / En frygtelig kvinde

    Fenar Ahmad / Underverden

    Hlynur Pálmason / Vinterbrødre

    Mehdi Avaz / Mens vi lever

     

    Årets originale manuskript

    Annika Berg / Team Hurricane

    Christian Tafdrup & Mads Tafdrup / En frygtelig kvinde

    Dunja Gry Jensen / QEDA

    Fenar Ahmad & Adam August / Underverden

    Hlynur Pálmason / Vinterbrødre

     

    Årets adapterede manuskript

    Anders Ølholm / Aminas breve

    Bo Hr. Hansen & Henrik Ruben Genz / Gud taler ud

    Kim Fupz Aakeson / Jeg er William

    Peter Schønau Fog / Du forsvinder

    Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick & Bo Hr. Hansen / Den utrolige historie om den kæmpestore pære

     

    Årets mandlige hovedrolle

    Dar Salim / Underverden

    Dejan Cukic / Fantasten

    Elliott Crosset Hove / Vinterbrødre

    Nikolaj Lie Kaas / Du forsvinder

    Sebastian Jessen / Mens vi lever

     

    Årets kvindelige hovedrolle

    Amanda Collin / En frygtelig kvinde

    Danica Curcic / Darling

    Julie Christiansen / Mens vi lever

    Lene Maria Christensen / Den Bedste Mand

    Trine Dyrholm / Du forsvinder

     

    Årets mandlige birolle

    Ali Sivandi / Underverden

    Dulfi Al-Jabouri / Underverden

    Jakob Oftebro / Mesteren

    Lars Mikkelsen / Vinterbrødre

    Simon Sears / Vinterbrødre

     

    Årets kvindelige birolle

    Bodil Jørgensen / Aldrig mere i morgen

    Charlotte Munck / Mens vi lever

    Marijana Jankovic / Aldrig mere i morgen

    Marijana Jankovic / QEDA

    Victoria Carmen Sonne / Vinterbrødre

     

    Årets scenograf

    Gitte Malling & Søren Gam / Du forsvinder

    Gustav Pontoppidan / Vinterbrødre

    Jette Lehmann / Gud taler ud

    Sabine Hviid / Underverden

    Thomas Bremer & Nikolaj Danielsen / QEDA

     

    Årets fotograf

    Adam Wallensten / Den Bedste Mand

    Kasper Tuxen / Underverden

    Louise McLaughlin / Team Hurricane

    Maria von Hausswolff / Vinterbrødre

    Rasmus Videbæk / QEDA

     

    Årets kostumier

    Jane Marshall Whittaker / QEDA

    Lucie-Marie Layers / Fantasten

    Manon Rasmussen / Gud taler ud

    Nina Grønlund / Vinterbrødre

    Rikke Simonsen / Underverden

     

    Årets sminkør

    Katrine Tersgov / Vinterbrødre

    Kirsten Zäschke / Gud taler ud

    Kirsten Zäschke / Sikke et cirkus

    Louise Hauberg Lohmann / Underverden

    Salla Yli-Loupa / QEDA

     

    Årets klipper

    Anders Albjerg Kristiansen / Darling

    Julius Krebs Damsbo / Vinterbrødre

    Kasper Leick / Underverden

    Nicolaj Monberg / En frygtelig kvinde

    Åsa Mossberg / QEDA

     

    Årets sounddesigner

    Lars Halvorsen / Vinterbrødre

    Oskar Skriver & Bo Asdal Andersen / Den utrolige historie om den kæmpestore pære

    Peter Albrechtsen / QEDA

    Peter Albrechtsen / Underverden

    Peter Schultz, Niels Arild & Eddie Simonsen / Du forsvinder

     

    Årets score

    Jens Ole Wowk McCoy / Underverden

    Jonas Struck & Vladislav Delay / QEDA

    Kristian Selin Eidnes Andersen / Fantasten

    Kåre Bjerkø / Gud taler ud

    Toke Brorson Odin / Vinterbrødre

     

    Årets originale sang

    ‘I Don’t Know How to Get in Your Heart’ – Rumle, Rumle Sieling Langdal Jensen / Mesteren

    ‘Sikke et cirkus’ – Lotte Svendsen, Rasmus Møldrup / Sikke et cirkus

    ‘Vi står ved din side’ – Martin Brygmann, Martin Brygmann / Far til fire på toppen

     

    Årets visuelle effekter

    Dan Dirckinck-Holmfeld / Far til fire på toppen

    Fynn Laue, Asger Peder Mortensen & Niels Träff / Alle for tre

    Jonas Drehn, Jan Tvilling & Hummer Højmark / Underverden

    Martin Madsen / QEDA

    Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger / Dræberne fra Nibe

     

    Årets kortfilm: Fiktion / Animation

    Abu Adnan

    Fædreland

    Halvmand

    Lille danser

    Silent Night 

     

    Årets kortfilm: Dokumentar

    Fra hjertet

    Kraniebrud eller ‘Er du ikke lidt for ung til at optegne dine erindringer?’

    Sea of Sorrow – Sea of Hope

    Weltschmerz

     

    Årets dokumentarfilm

    At elske Pia

    De sidste mænd i Aleppo

    Land of the Free

    Venus – Let’s Talk About Sex

    VOLD – I kærlighedens navn

     

    Årets amerikanske film

    Blade Runner 2049

    La La Land

    Manchester by the Sea

    Moonlight

    Nocturnal Animals

     

    Årets ikke-amerikanske film

    Dunkirk

    Frantz

    God’s Own Country

    Prøven

    The Square

     

    Tv-serier

    Årets korte tv-serie

    Joe Tech

    Min mosters historier

    Perfekte steder

    Tinkas juleeventyr

    Yes No Maybe

     

    Årets tv-serie

    Arvingerne III

    Herrens Veje

    Mercur

    Norskov 2

    Rita 4

     

    Årets mandlige hovedrolle – tv-serie

    Andreas Jessen / Mercur

    Carsten Bjørnlund / Arvingerne III

    Jacob Lohmann / Norskov 2

    Lars Mikkelsen / Herrens veje

    Youssef Wayne Hvidtfeldt / Yes No Maybe

     

    Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie

    Ann Eleonora Jørgensen / Herre veje

    Marijana Jankovic / Norskov 2

    Mille Dinesen / Rita 4

    Neel Rønholt / Mercur

    Trine Dyrholm / Arvingerne III

     

    Årets mandlige birolle – tv-serie

    Christian Tafdrup / Tinkas juleeventyr

    Henrik Birch / Norskov 2

    Mikkel Boe Følsgaard / Arvingerne III

    Morten Hee Andersen / Herrens veje

    Simon Sears / Herrens veje

     

    Årets kvindelige birolle – tv-serie

    Alba August / Gidseltagningen

    Camilla Lau / Herrens veje

    Charlotte Munck / Rita 4

    Fanny Louise Bernth / Herrens veje

    Lene Maria Christensen / Arvingerne III

Del på:

Gemt under:: TV-Nyt, Streaming

Privacy Preference Center