Vantage VT-1 Linux opdatering 02.09 BETA3 | Forum
Emne RSS
13:41
28. februar 2010
Offlinei fortsættelse af første spørgsmål. Er der en der kender et ordentligt forum for Vantage VT-1. Modtageren er god, men Vantage hotline er ikke eksisterende, og den eksisterende brugervejledning er forældet. Hold jer langt væk fra modtagren af ovennævnte årsager. Et godt forum kunne hjælpe.
der er den tyske http://vantage-forum.de/ og Vantage software understøtte ikke FileZilla Client. Du skal bruge windows 7 på din PC for at kunne bruge din vantage VT-1 på en netværk med din pc. skal du bruge firmware 02.09 BETA3 på vantage VT-1 for at kunde se video fil fra pc på din vt-1 m.m.
du må ikke kunde se en optagelse fra VT-1 der er koperet ind på din pc som fil det er ikke tilladt at gøre, men du kan optage det fra din VT-1 til din pc med HD PVR fra Hauppauge!
13:08
16. juli 2010
OfflineJeg synes lige at jeg må korrigere sidste indlæg. Det er helt klart muligt at bruge FilZilla Client på PC og flytte filer fra Vantage HDD.
Det store problem pt er at der kommer firmwareopdateringer hvor det er et skridt frem og to skridt tilbage. Informationen fra Vantage er lig nul.
Opdateringe 2.09 beta3 var en katastrofe. Nu er der kommet en opdatering 2.10 og jeg tør ikke installere den før der har været reaktion på det forum der nævnes.
16:41
28. februar 2010
OfflineJeg synes lige at jeg må korrigere sidste indlæg. Det er helt klart muligt at bruge FilZilla Client på PC og flytte filer fra Vantage HDD.Det store problem pt er at der kommer firmwareopdateringer hvor det er et skridt frem og to skridt tilbage. Informationen fra Vantage er lig nul.Opdateringe 2.09 beta3 var en katastrofe. Nu er der kommet en opdatering 2.10 og jeg tør ikke installere den før der har været reaktion på det forum der nævnes.Bentjeg har lige opdateret min VT-1 til 1.10LO & 2.10MLO fra RTOS version 108 og der er ikke nogle fejl på dempå 2.10MLO kan man kun optage 90minter vis man vil se en optagsel som man har lavet på RTOS kan man kun se ca. 57minuter på Linux ca. 2GB.
20:36
28. februar 2010
OfflineDet er da godt nok ikke lang tid man kan optage. Det virker som om der slet ikke er styr på programering – ren panik.Jeg har ihvertfald svært ved at anbefale andre at købe denne maskinehar du læst på Vantage forum de vantage er på overarbejde der er fejl i 2.10MLO der kommen ny Linux i morgen tirsdag & ny RTOS når die er færdi med at tæste RTOS i aften i kan læse hvad der er gald software på vantage forum de
20:24
16. juli 2010
OfflineJeg har set, at der er lys forude. "Vantage forum de" har tilsyneladende råbt så højt, at det har virket. Jeg følger meget nøje med, og regner med at opdatere til 2.11 når forummet har sagt god for den. Det er bare træls at de tidligere har været så tavse. Nu siger de oven i købet undskyld. Nu tror jeg på den igen.
Fleste brugere online samtidig154
Online nu
19 Gæst(er)
Nuværende på denne side
1 Gæst(er)
Top brugere
antenne.dk: 377
Turbo: 328
reslfj: 296
jetdirect: 285
Preben Pedersen: 209
kram5610: 188
Medlemsstatistik
Gæste bidragsydere: 2
Medlemmer: 1520
Moderatorer: 0
Administratorer: 1
Forumstatistik
Grupper:3
Fora:16
Emner:1021
Indlæg:5937
Nyeste medlemmer:bodyb, Susanne Jørgensen, Laurits Hansen, Tommy Hansen, emvrogo, Marc Frank
Moderatorere:
Administratorer:admin (1255)

Log ind
Opret profil
Hjem

